Na poziv Sekretarijata europskih poslova Makedonije, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu i predsjednica neformalne skupine prijateljstva EU i Makedonije sudjelovala je u četvrtak, 5.svibnja 2016. godine na „EU talks“ konferenciji u Skopju na kojoj je govorila o EU politici proširenja i njenim perspektivama. Na konferenciji su uz Marijanu Petir govorili i potpredsjednik Vlade Republike Makedonije Arber Ademi i ministar vanjskih poslova Nikola Poposki s kojima se Petir i bilateralno sastala. Ona je Makedoniju posjetila uoči Dana Europe kako bi i tom simboličnom gestom poručila da je Makedonija dio europske obitelji i da joj treba otvoriti pregovore s EU.
Proces pridruživanja Makedonije Europskoj Uniji, kako ukazuje i sama Europska komisija, stoji na “mrtvoj točki”. Makedonija je jedna od prvih zemalja zapadnog Balkana koja je pokazala jasnu težnju za pristupom europskim integracijama. S dobivanjem statusa kandidata 2005. godine, Makedonija je bila jedna od najuspješnijih priča na Balkanu. Jedanaest godina kasnije, Makedonija je zapela u čekaonici za ulazak u EU dok Vijeće, bez obzira na preporuku Komisije i Parlamenta, i dalje blokira prelazak Makedonije u sljedeću fazu pregovora, zbog neriješenog bilateralnog pitanja s Grčkom.
Rekla je da je to presedan u načinu na koji Vijeće djeluje jer do sada bilateralna pitanja nikada nisu bila razlog za blokiranje otvaranja pregovora. Unatoč navedenom, možemo vidjeti da se ove godine Makedonija suočava s dodatnim izazovima i blokadom jer, po prvi puta, preporuka za otvaranje pregovora koju Makedonija redovito prima svake godine sada je uvjetovana.
„Nedostatak političkog dijaloga i bojkot rada parlamenta Makedoniju su odmaknuli od njenog željenog cilja. Europski parlament i Europska unija kao cjelina, uložili su značajne napore da posreduju i podrže sporazum iz Pržina i podupru njegovu provedbu. Ipak, vidimo da se ugovor potkopava, izbori se stalno odgađaju i politički dijalog ponovno nije na razini očekivanog“, rekla je Petir.
Rekla je da je presudno da pridruživanje EU ostane i dalje strateški prioritet u zemlji, a da političari u Makedoniji ujedine snage i pokažu mudrost kako bi prevladali sve razlike i dali prioritet interesu naroda te ponovno vratili zemlju na siguran put ka Europskoj uniji. Sporazum treba poštivati, a lideri političkih stranaka moraju biti u stanju komunicirati međusobno i nastaviti suradnju s medijatorima iz Europske unije kako bi pokazali svoju predanost misiji da Makedonija postane članica europske obitelji.
„ Nisam se došla miješati u unutrašnje odnose u Makedoniji kao što vidim da to neki čine, jer sam više nego uvjerena da uz malo dobro volje rješenje možete pronaći sami. Pomoć je uvijek dobro došla od onih koji su dobronamjerni, no duboko vjerujem da Makedoniji ne treba tutorstvo i da makedonski narod na skorim izborima sam može izabrati vlast kakvu želi“, rekla je Petir.
Dodala je da se Makedonija suočava s preprekama, kao i nepravednim potezima poput grčkog kršenja obveze iz Privremenog sporazuma zbog protivljenja članstvu Makedonije u NATO-u, no njen je stav da to treba biti dodatni poticaj za Makedoniju i sve političke stranke da ulože dodatne napore kako bi zadržali svoju unutrašnju političku stabilnost i demokratski rad.
Marijana Petir je iz Skopja otputovala u Prilep gdje je u pratnji gradonačelnika Prilepa Marijana Risteskog, zamjenika ministra poljoprivrede Vancha Kostadinovskog i državne tajnice Ane Bazheske posjetila obiteljsko poljoprivredo gospodarstvo koje se bavi proizvodnjom mlijeka pri čemu ih je upoznala s ciljevima Zajedničke poljoprivredne politike i razmjenila s njima stajališta o mjerama koje se provode da bi se pomoglo krizom zahvaćenom sektoru poljoprivrede.
Marijana Petir je u Kruševu zapalila svijeću na grobu tragično preminulog makedonskog pjevača Toše Proeskog i obišla Memorijalni centar koji je sagrađen njemu u spomen.
Posjet Makedoniji nastavlja sastankom s predsjednikom Vlade Emilom Dimitrevim te s predstavnicama organizacija žena iz politike i civilnog društva.