Pobjeda vladajuće stranke u Gruziji, oporba ukazuje na prijevaru

Foto: Fah

Vladajuća gruzijska stranka Gruzijski san osvojila je većinu na izborima, pokazali su u ponedjeljak službeni rezultati, no glavna oporbena stranka tvrdi da je riječ o prijevari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Gruzijski san nije pobijedio samo u dvije od 50 izbornih jedinica” u drugom krugu izbora koji se održao u nedjelju, objavila je glasnogovornica izbornog odbora Ketevan Dangadze navodeći da su u te dvije izborne jedinice pobijedili nezavisni kandidati.

U prvom krugu izbora, koji se održao 8. listopada, Gruzijski san je osvojio 49 posto glasova, dok je Ujedinjeni nacionalni pokret (UNM) završio drugi s oko 27 posto.

Gruzijskom politikom dominiraju bivši predsjednik u egzilu Mikheil Sakašvili, neformalni čelnik UNM-a, te milijarder i bivši premijer Bidzina Ivanishvili, koji iza kulisa vodi Gruzijski san.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po prvi put u gruzijskoj postsovjetskoj povijesti zabilježena je prisutnost i manje protuzapadnjačke Domoljubne stranke, koja je prešla potrebnu granicu od 5 posto za ulazak u parlament.

Gruzijski saveznici na zapadu prate ove izbore kako bi vidjeli hoće li ta strateški smještena država, koju hvale kao rijedak primjer demokracije u bivšem Sovjetskom Savezu, može učvrstiti promjene pokrenute prvim prijenosom vlasti koji se dogodio na izborima prije četiri godine.

Prema rezultatima izbora Gruzijski san će sada imati 115, UNM 27, a Savez patriota šest mjesta u parlamentu od 150 zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takva snažna većina Gruzijskom snu omogućava da složi novu vladu i provede ustavne reforme, no do toga nisu stigli tako lako.

Oporba optužuje tu stranku za masovnu izbornu prijevaru koja se navodno dogodila i u prvom i u drugom izbornom krugu, što su vlasti odbacile.

“Gruzijcima nije omogućeno pravo slobodnog izbora”, smatra čelnik UNM-a Giorgi Baramidze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razina izbornih prekršaja, pritiska na birače i aktiviste oporbe, te kupovanja glasova je nevjerojatna”, dodao je čelnik oporbe.

Izborna komisija objavila je kako su izbori provedeni “u mirnoj atmosferi, te da su birači mogli slobodno izraziti svoju volju”.

Međunarodno društvo za pravedne izbore i demokraciju, organizacija koja je na te izbore poslala preko 700 svojih promatrača, izvještava kako je zabilježila nekoliko izoliranih proceduralnih prekršaja poput višestrukog glasovanja.

Uoči izbora su narasle tenzije nakon nekoliko nasilnih napada protiv izbornih kandidata. Ranije ovog mjeseca je automobil zastupnika UNM-a eksplodirao u središtu Tbilisija, ozlijedivši četvero prolaznika. Stranka je zbog toga optužila vlasti za “stvaranje atmosfere mržnje u kojima se napada političare opozicije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko dana ranije ozlijeđeno je dvoje muškaraca u pucnjavi nepoznatih napadača na skup kampanje nezavisnog kandidata u gradu Goriju.

Otrovna atmosfera oko tih polariziranih izbora dolazi nakon godina onoga što oporba naziva političkim lovom na vještice i odmazdom nad Sakašvilijem i njegovim ljudima.

Sakašvili, karizmatski reformist koji je na vlast stupio 2003. nakon Revolucije ruža, 2013. je protjeran iz države nakon što su tužitelji izdali nalog za njegovim uhićenjem zbog zloupotrebljavanja moći. Danas je regionalni guverner u prozapadnoj Ukrajini.

Napadi na njegove političke istomišljenike kod zapadnih gruzijskih saveznika izazvalo je zabrinutost da bi u toj državi moglo doći do nazadovanja demokracije.

Gruzija je 2008. vodila rat protiv Rusije, te traži članstvo u Europskoj uniji i NATO savezu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.