Požar na platformi u Meksičkom zaljevu, evakuirano 300 ljudi

Ken Hodge/Flickr
Foto: Flickr

Meksička državna naftna tvrtka Pemex objavila je u srijedu da je 300 radnika evakuirano s naftne platforme na obali savezne države Campeche u Meksičkom zaljevu, najvećem nalazištu nafte u toj državi i regiji gdje se 2010. dogodila najveća naftna ekološke katastrofa američke povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pemex je na Twitteru objavio da je vatra izbila na platformi Abkatun u ranim jutarnjim satima u srijedu i da požar gasi osam vatrogasnih brodova.

Nije objavio informacija o mogućim žrtvama, no agencija AFP poziva se na lokalne medije koji javljaju da su ozlijeđeni radnici prebačeni helikopterom u lokalne bolnice.

Prema lokalnim medijima, požarom je pogođen dio za smještaj zaposlenika koji rade na platformi Abkatun uz obale meksičke države Campeche na poluotoku Yucatan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reuters javlja da je platforma Abkatun proizvela u 2013. manje od 300.000 barela na dan.

Meksički zaljev bio je poprište najveće ekokatastrofe u toj regiji izazvane eksplozijom naftne platforme Deep Water Horizon uz obalu američke savezne države Louisiane 20. travnja 2010., pri čemu je 11 radnika poginulo, a nafta se mjesecima izlijevala iz bušotine.

Britanski naftni div BP pristao je za tragediju Deep Water Horizona isplatiti 7,8 milijarda dolara odštete zbog onečišćenja, a američka tvrtka Halliburton, koja je osiguravala cement za gradnju bušotine, 1,1 milijardu dolara jer je uništila računalne simulacije koje su inženjeri izradili nakon nesreće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dugotrajno izlijevanje nafte iz buštoine uništilo je riblji fond, onečistilo obalu i dugoročno ugrozilo ribarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.