Preminuo glavni liječnik u borbi protiv ebole u Sijera Leoneu

Glavni liječnik zadužen u Sijera Leoneu za borbu protiv epidemije ebole preminuo je danas od posljedica zaraze tim istim virusom, objavili su u utorak zdravstveni dužnosnici te zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šeik Umar Kan, koji je liječio više od 100 pacijenata zaraženih virusom ebole, ovog se mjeseca i sam zarazio tim virusom te bio otpremljen na liječenje u bolnicu na sjeveru zemlje koju vodi organizacija Liječnici bez granica.

Od ebole su u Gvineji, Liberiji i Sierra Leoneu, otkako je prvi puta dijagnosticirana u veljači, umrle 672 osobe.

Liberija je u ponedjeljak, nakon što je obolio i treći liječnik koji je u zapadnoj Africi radio na zaustavljanju širenje ebole, zatvorila gotovo sve svoje granične prijelaze kako bi pokušala spriječiti širenje te bolesti, dok je predsjednica Sierra Leonea Ellen Johnson Sirleaf izjavila da je ostalo otvoreno samo pet graničnih prijelaza u tu zemlju, uključujući i zračnu luku u prijestolnici Monroviji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi putnici u odlasku i dolasku proći će kroz centre za testiranje i prevenciju koji će biti uspostavljeni na tim prijelazima, kazala je predsjednica i pojavu ebole opisala kao “nacionalno izvanredno stanje”.

Sirleaf je također najavila ograničenja za javna okupljanja te najavila i stavljanje u karantenu zajednica ozbiljno pogođenih tom bolešću.

Dužnosnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) izjavili su da je sadašnja pojava ebole u tri zapadno afričke države, Gvineji, Sierra Leonu i Liberiji, najsmrtonosnija do sada te da su do 20. srpnja potvrđena ili se sumnja u 1093 slučajeva oboljenja, a čega je preko 670 završilo smrću. Dužnosnici zdravstvenih službi i organizacija zabrinuti su zbog mogućnosti širenja bolesti i u Nigeriju, najmnogoljudniju afričku državu, koja je ovih dana zabilježila prvi smrtni slučaj na svom tlu, a riječ je o Liberijcu koji je bio zaustavljen i umro u karanteni u zračnoj luci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ebola izaziva obilna krvarenja a stopa smrtnosti kod te bolesti je 90 posto. Širi se krvlju i drugim tjelesnim tekućinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.