Prekid vatre na jugozapadu Sirije koji su potaknuli Rusija i Sjedinjene Države održava se prvog dana otkako je stupio na snagu u nedjelju ujutro, objavili su pobunjenici i nevladina udruga o zadnjem u nizu međunarodnih pokušaja da se okonča rat koji traje šest godina.
Sjedinjene Države, Rusija i Jordan dogovorili su ovaj tjedan prekid vatre i “sporazum o deeskalaciji” kao uvod u veće i trajnije primirje.
Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR), nevladina udruga sa sjedištem u Britaniji, objavila je “da mir prevladava” i da nije bilo ni zračnih udara ni sukoba na jugozapadu otkako je primirje stupilo na snagu u podne po mjesnom vremenu.
Prekid vatre rezultat je dvosatnog i uopće prvog sastanka američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina na rubu summita G20 u petak u Hamburgu.
Dogovor, najnoviji pokušaj obuzdavanja nasilja u ratom poharanoj zemlji, odnosi se na pokrajine Daraa, Sweida i Quneitra na jugozapadu Sirije, koje su zadnjih tjedana bile poprište sukoba između vladinih snaga predsjednika Bašara al-Asada i pobunjenika.
Moskva je ključna saveznica Asada, dok Washington podupire umjerenu oporbu koja ga želi svrgnuti.
I nekoliko glasnogovornika pobunjeničkih skupina potvrdilo je da se primirje održava, prenosi Reuters.
Sporazum je prvi pokušaj postizanja primirja otkako je u Bijeloj kući Donald Trump što se tumači kao njegovo diplomatsko postignuće nakon sastanka s Putinom.
Ruski šef diplomacije Sergej Lavrov rekao je da sporazum uključuje “humanitarni pristup i uspostavu kontakata između oporbe u pokrajini i centra za monitoring u Amanu, prijestolnici Jordana.
Zamjenik posebnog izaslanika UN-a za Siriju rekao je u subotu da je sporazum “pozitivan potez” prije zadnjeg kruga mirovnih pregovora pod okriljem UN-a koji u ponedjeljak počinju u Ženevi.