Rusija dodjeljuje državnu zemlju velikim obiteljima, može li tu mjeru iskoristiti i Hrvatska?

Foto: thinkstock

Novi ruski zakon o sprječavanju neiskorištenog poljoprivrednog zemljišta mogao bi se izmijeniti i dopuniti klauzulom koja će omogućiti da se takve parcele daju besplatno obiteljima s troje ili više djece, prenosi rt.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zemljišta oduzeta zbog nepravilne uporabe mogla bi se predati obiteljima ruskih državljana s troje ili više djece koja stalno borave u ruralnim područjima. Takve obitelji bi u tom slučaju mogle koristiti zemlju za obiteljska gospodarstva do 50 hektara.

Osim spomenute mjere, nacrt novog zakona propisuje da poduzetnici koji žele pokrenuti vlastita poljoprivredna poduzeća mogu kupiti zemljište od države po cijenama utvrđenim u državnim zemljišnim knjigama. Tada bi imali obvezu da ga koriste. Ako regionalna nadzorna tijela otkriju da kupljeno zemljište ostaje neiskorišteno godinu dana, vlasnik će biti kažnjen novčanom kaznom, a ako se situacija nastavi još dvije godine, zemlja će biti zaplijenjena i proslijeđena različitim vlasnicima putem dražbe ili nekim drugim načinom.

Ističu kako poanta donošenja ovakvog zakona nije oduzimanje i rasprodavanje zemlje već poticanje ljudi da njeguju zemlju i kultiviraju je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također se raspravlja o prijedlogu zakona o besplatnom prenošenju zemljišta Rusima i strancima koji žele graditi domove ili razvijati poljoprivredu ili turizam u regiji. To će biti primjenjivo samo na Saveznoj regiji Dalekog istoka. Stranci će moći koristiti zemlju i uživati punu imovinsku zaštitu nakon što postanu naturalizirani građani.

Trenutačno Rusija ima oko 198 milijuna hektara poljoprivrednog zemljišta, a najmanje 28 milijuna je u državnom vlasništvu i neiskorišten.

Hrvatska ne raspolaže s tolikim milijunima hektara poput Rusije no mnogo je zemlje u Lijepoj Našoj i dalje neiskorišteno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neobrađeno je zemljište jedan od gorućih problema hrvatske poljoprivrede. Pod neobrađenim se zemljištem smatra ono zemljište koje nije u funkciji poljoprivredne proizvodnje ili je obraslo višegodišnjim raslinjem. Neobrađeno poljoprivredno zemljište u vlasništvu države ulazi u Zemljišni fond.

Prema dostupnim podatcima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, iz rujna 2014. godine, Hrvatska trenutno raspolaže sa 738.125,52 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta, najvećim djelom oranica i pašnjaka. Neiskorišteno je gotovo 60% tog zemljišta, smještenog poglavito u Ličko – senjskoj županiji, piše agroklub.com

Ruski primjer mogao bi biti poticaj i drugim zemljama na slične poteze. Bi li i Hrvatska uvođenjem mjera sličnim ovima možda uspjela zadržati obitelji, spriječiti raseljavanje i potaknuti razvoj i kultivaciju neiskorištene zemlje?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.