Rusija oslobodila Kerčki tjesnac za brodski promet, no ukrajinski mornari ostaju u pritvoru

Foto: ukrajina

Kerčki tjesnac, vode koje dijele Rusija i Ukrajina, sada je slobodan za brodski promet, rekao je u petak u Moskvi njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kerčki tjesnac sada je slobodan, to nam kažu sve strane”, rekao je Maas tijekom posjete Moskvi.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov također je rekao da je predsjednik Vladimir Putin pristao na prijedlog njemačke kancelarke Angele Merkel da prolaz kod Krima nadgledaju stručnjaci iz Njemačke.

Lavrov je naglasio kako je Putin pristao na zahtjev prije mjesec dana, no da Nijemci još nisu stigli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija je u prosincu prošle godine zarobila tri broda ukrajinske mornarice i njihove posade kod Krečkog tjesnaca u Crnome moru, što je razbuktalo napetosti između dvije zemlje.

Moskva je 2014. godine anektirala ukrajinski poluotok Krim.

Sud u Moskvi u srijedu je produžio pritvor dvadesetčetvorici ukrajinskih mornara, koji su uhićeni prošle godine nedaleko od Krima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija je zaplijenila brodove i uhitila mornare optuživši ih za ilegalan ulazak u ruske teritorijalne vode. Kijev odbacuje te optužbe.

Incident se dogodio u Crnom moru kada su brodovi pokušali ući u Azovsko more kroz Kerčki tjesnac.

To je bio prvi otvoreni vojni sukob Moskve i Kijeva nakon pripojenja Krima 2014. i početka oružanog sukoba na istoku Ukrajine između vladinih snaga i proruskih separatista u kojem je poginulo više od 10.000 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjedinjene Države i Europska unija pozvale su Rusiju da ih oslobodi, no Kremlj kaže kako im se mora suditi. Datum suđenja još nije poznat.

Moskva bi mogla mornare predati u razmjeni zarobljenika s Ukrajinom kasnije ove godine, rekao je ruski diplomatski izvor a prenio je prošli tjedan list Izvestija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.