Rusija se ne odriče doba komunizma, a u okupiranoj Ukrajini podigla spomenik Lenjinu

komunisti
epa09902157 Communist party supporters hold a portrait of Vladimir Lenin and red flags as they walk to visit the Lenin's mausoleum on the Red square in Moscow, Russia, 22 April 2022. Communists celebrate the 152nd anniversary of birthday Vladimir Ilyich Ulyanov, better known by his alias Lenin, was a Russian revolutionary, politician, and political theorist. He served as the first and founding head of government of Soviet Russia from 1917 to 1924 and of the Soviet Union from 1922 to 1924. EPA/YURI KOCHETKOV

Prošlo je više od 30 godina otkako se raspao SSSR. Mnoge bivše republike SSSR-a donijele su zakone o desovjetizaciji, zabranile komunističku simboliku SSSR-a i srušile spomenike podignute komunističkim vođama kojih je bilo više nego gljiva poslije kiše.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slično kao u komunističkoj Jugoslaviji.

Međutim, u Rusiji se komunistički simboli iz doba SSSR-a i dan danas posvuda susreću.

Poljska i spomenici Crvenoj Armiji

Dapače, još 2016. godine Rusija je vršila pritisak na Poljsku koja je odlučila maknuti preko 200 spomenika Crvenoj Armiji. Svi ti spomenici bili su podignuti u vrijeme dok je Poljska bila pod neformalnom okupacijom SSSR-a od 1945. do 1990. godine, države u kojoj je glavnu riječ vodila Moskva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok se u svijetu, i na Zapadu, komunistička Crvena Armija slavila kao osloboditeljska, Poljaci su dobro znali da su još 1939. Poljsku okupirale Hitlerova Njemačka i Staljinov SSSR. A kasniji ulazak Staljinove vojske u Poljsku 1945. godine, među Poljacima je promatran kao zamjena jedne okupacije za drugu: njemačke za sovjetsku. A nikako kao čin slobode i oslobođenja.

Prava sloboda od nacizma i komunizma, od Njemačke i Hitlera, Poljacima je došla tek 1990. godine raspadom SSSR-a i padom “crvene diktature”.

Poljska miče spomenike podignute u čast Crvene armije i komunističke diktature

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija protiv Poljske: Spriječite rušenje komunističkih spomenika!

Tako je bilo i drugdje gdje je ušla Crvena Armija i stavila brojne narod pod komunističku vlast: Mađarskoj, Čehoslovačkoj, Bugarskoj, Rumunjskoj i drugdje

Valja napomenuti da su najvjerniji ratni i poratni saveznici Staljinovog SSSR-a bili jugoslavenski diktator Josip Broz Tito i albanski diktator Enver Hoxha. Obojica su kasnije raskrstili s SSSR-om i krenuli “vlastitim putem komunizma”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve te diktature srušene su 1989. i 1990. nakon pada Berlinskog Zida.

Rusija u okupiranu Ukrajinu vraća spomenik komunističkom diktatoru i zločincu

Ali Rusija ovih ratnih dana, u okupiranoj Ukrajini podiže spomenik komunističkom, diktatoru i zločincu.

Podignut je prije dva tjedna u na središnjem trgu Nove Kahovke koju su okupirali Rusi u Hersonskoj oblasti, tvrdi zamjenik premijera Mihajlo Fedorov na Telegramu. Vraćen je spomenik Vladimiru Iliču Lenjinu – jednom od najvećih zločinaca i diktatora 20. stoljeća, vođi tzv. Oktobarske revolucije.

Komunistička revolucija koja je počela 1917. donijela je neviđeni teror i ubijanje milijuna ljudi u Rusiji, kao i okolnim državama Ukrajini, Bjelorusiji, Gruziji, Armeniji i druge. A kasnije u niz država srednje, baltičke i istočne Europe.

Lenjin je bio najveći mrzitelj kršćanstva u dvadesetom stoljeću. Njegov protukršćanski utjecaj ostao jak do danas diljem svijeta, a taj čovjek koji je odgovoran za prvi zakon kojim je dopušten pobačaj u modernoj eri (u SSSR-u, 1920. godine). Ozakonjenem pobačaja u SSSR-u došlo je do njegovog širenja na druge države.

Lenjin je bio taj koji je progonio sve što je podsjećalo na Krista i crkvu.

Lenjinov SSSR je prije Hitlera osnivao gulage i koncentracijske logore za “neprijatelje sistema”. Isti taj režim skrivio je smrt milijuna Ukrajinaca u strašnom Holodomoru, usmrćivanju gladi, prije Drugog svjetskog rata

Ovaj čovjek, a time i njegovo djelo koje se zove komunizam, se sada ponovno slavi u južnom ukrajinskom gradu Hersonu, koji su okupirale ruske snage, piše quovadiscroatia.com. U Hersonu, u Ukrajini, ruski vojnici su postavili spomenik Lenjinu.

Broj žrtava ruskog komunizma u periodu od 1917-1989 g. broji se u destetinama milijunima ljudi. To uključuje sve progone, pokolje i ubijanja od strane vlasti u tom periodu

Od toga je ubijeno 40 000 svećenika, monaha i monahinja Ruske pravoslavne crkve.
Među vodećim svjetskim režimima po likvidacijama civila i ‘klasnih neprijatelja’, izvan ratova, je i komunistička Jugoslavija. Njen režim je bio vrlo blizak SSSR-u, čak i nakon prekida odnosa Tita sa Staljinom.

Le Monde: Tito je među 22 najveća diktatora

Tito na svim listama najvećih zločinaca 20. stoljeća!

Nažalost, kao i u Rusiji Lenjin, Tito kao jedan od najvećih zločinaca 20. stoljeća i danas u Hrvatskoj ima svoje sljedbenike. Oni sebe nazivaju ‘antifašistima’, premda je to smokvin list da se pokriju sva nedjela komunističke diktature, i ne samo u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.