Ujedinjeni narodi zabrinuti zbog stanja demokracije u Makedoniji, potrebna nepristrana istraga

Ujedinjeni narodi izrazili su zabrinutost sužavanjem prostora demokracije u Makedoniji, suočenoj s teškom političkom krizom koju su produbili sukobi u Kumanovu s 18 mrtvih, od kojih su tijela devet kosovskih Albanaca u petak vraćena u domovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Duboko smo zabrinuti ozbiljnim nasrtajima na pravnu državu i sužavanjem prostora demokracije u zemlji”, priopćio je pomoćnik glavnog tajnika za ljudska prava Ivan Šimonović u petak.

“Nužna su velika poboljšanja da se ostvari neovisnost pravosuđa, medijske slobode, a državne institucije zaštite od utjecaja političkih stranaka”, naveo je Šimonović nakon dvodnevnog posjeta Skoplju.

Makedoniju od početka godine potresa kriza u kojoj oporbena ljevica SDSM optužuje vladu konzervativne stranke VMRO-DPMNE za korupciju i masovno prisluškivanje te zahtijeva ostavku premijera Nikole Gruevskog, a vlada uzvraća da oporbom manipuliraju strane obavještajne službe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šimonović je zatražio “brzu, cjelovitu i nepristranu istragu” o međusobnim optužbama vlade i oporbe, ali i o sukobu u Kumanovu.

Sukobi u Kumanovu 9. i 10. svibnja između policije i naoružane skupine Albanaca, koji čine četvrtinu od 2,1 milijuna stanovnika Makedonije, produbili su krizu i završili smrću 18 osoba, od kojih osam policajaca.

Tijela devetorice Albanaca s Kosova iz te naoružane skupine koju Skoplje naziva terorističkom vraćena su u petak na Kosovo, a 30 preživjelih pripadnika optuženo je za terorizam, prenosi agencija dpa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kosovski vojni veterani žele da žrtve iz Kumanova budu pokopane uz vojne počasti i optužuju makedonske vlasti da zlostavljaju zarobljene članove skupine.

Sukobi u Kumanovu pobudili su strahovanja od izbijanja etničkih napetosti kakve su pogodile Makedoniju 2001., a postoji bojazan i da bi mogli zahvatiti ostale dijelove Balkana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.