Sjeverna Europa pojačava mjere protiv podmorskog hibridnog rata

sjeverna europa
Foto: Wikipedia

Sjeverna Europa podiže pripravnost – nedavni incident na Baltiku probudio sumnju da se i Kina uključuje u hibridni rat za račun Rusije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deset je država poznatih kao Joint Expeditionary Force (JEF) ili Združene snage za napredovanje – Velika Britanija, 5 nordijskih i 3 baltičke države, te Nizozemska – odlučilo rasporerditi niz ratnih brodova “ kao vojni doprinos zaštiti podmorskih struktura od kritične važnosti”, prenosi Politico.

Oštećen plinovod između Finske i Estonije

Riječ je o posljednjem u nizu poteza kojima zapadnjačke države pojačavaju obranu od tzv. hibridnog ratovanja kao posljedice ruske agresije na Ukrajinu, kao i ruskih ambicija spram nekih drugih europskih država.

Neposredni povod ovom potezu bilo je oštećenje podmorskog plinovoda Balticconnector kojim teče plin između Finske i Estonije u listopadu prošle godine, a za koje je ustanovljeno da ga je napravilo sidro civilnog kineskog broda na putu za Rusiju. Premda definitivni dokazi kako je riječ o namjernom činu hibridnog rata, Finci, Britanci i ostali odlučili su kako stvari više neće prepuštati slučaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hibridno ratovanje ili, kako ga se ponekad naziva: ratovanje u sivoj zoni, ima brojne oblike – od dezinformacijskih kampanja do izazivanja “nesreća” – kojima je zajedničko to da ne podrazumijevaju objavu rata ili uopće čin otvorenog neprijateljstva. Oštećenja podmorske infrastrukture su u tom smislu samo jedan njegov aspekt, ali pritom nimalo nevažan.

Sumnja na Kineze

Oštećenje Balticconector plinovoda samo je jedno u nizu oštećenja podmorskih infrastruktura poput plinovoda i telekomunkacijskih kablova, među kojima prominentno figurira sabotaža Sjevernog toka.

Ni finske ni estonske vlasti koje vode istragu nisu još izašle s konkluzivnim dokazima kako je plovilo koje je izazvalo oštećenja – kineski brod Newnew Polar Bear – doista poslužilo za izvođenje hibridnog napada. Međutim, stručnjaci tvrde kako je unatoč tomu važno pojačati pripravnost, jer je incident skrenuo pozornost na sigurnosnu slabost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No što se točno dogodilo u listopadu prošle godine?

Negdje oko 2 ujutro 8. listopada 2023., djelatnici Gasgrid Finska i estonskog Eleringa koji upravljaju Balticconctor plinovodom opazili su pad pritiska na dijelu plinovoda, 77 kilometara udaljenom od obale.

Požurili su zatvoriti ventile kako bi spriječili isticanje plina u Baltik, dok su švedski i estonski teleoperateri istodobnu zabilježili oštećena na podmorskim kablovima, za koja se također sumnja kako ih je uzrokovao kineski brod Newnew Polar Bear.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U danima koji su usljedili, dok su finska i estonska policija započinjale istraživati slučaj, vojno i političko vodstvo u Finskoj i susjednim državama istakli su kako je moguće da je posrijedi namjerni napad.

Hibridni rat

“Često spominjemo hibridni rat i možemo reći kako je ovoga puta (…) riječ upravo o tome”, izjavila je zapovijednica švedske vojne mornarice Ewa Skoog Haslum.

Premda su tjednima kasnije finski i estonski dužnosnici opetovano isticali kako treba pričekati do kraja istrage prije negoli se imenuje eventualnog krivca, finski je Ministar europskih poslova Anders Adlercreutz ipak otišao korak dalje u krajem studenog ustvrdio kako “sve upućuje na to” da je oštećenje Balticconnectora bilo “namjerno”.

Kako je odmah na početku istrageobjasnio finski istražitelj Risto Lohi, inkriminirani kineski brod došao je u žarište istrage, jer se njegovo kretanje poklapa s vremenom i mjestom nastanka oštećenja. Međutim, već 10. studenog on je mogao dodati kako sidro pronađeno na morskom dnu pored plinovoda doista pripada Newnew Polar Bearu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko je posrijedi bio doista hibridni napad, onda on otvara cijeli niz teškoća za snage sigurnosti baltičkih država i njihovih susjeda. Naime, kako oni nemaju autoriteta zaustavljati i pregledavati brodove u međunarodnim vodama, civilna plovila neprijateljskih država nesmetano mogu izazivati ovakvu vrstu oštećenja na podmorskoj infrastrukturi.

Zbog toga je svrha akcije zapravo prevencija, odnosno pravodobno identificiranje prijetnje gdje bi se onda moglo reagirati u realnom vremenu i spriječiti hibridni napad.

Istraga o kineskom brodu i njegovoj povezanosti s oštećenjem plinovoda još uvijek nije zaključena.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.