Tadić: Situacija u regiji gora nego 1990-ih, a aktualna srbijanska vlast samo simulira politiku pomirenja

Foto: fah

Bivši predsjednik Srbije i predsjednik Socijaldemokratske stranke (SDS) Boris Tadić ocijenio je aktualnu situaciju u regiji gorom nego 90-tih godina prošlog stoljeća, ukazujući da su posljedice zapaljive retorike drugačije samo zato jer su se promijenile i međunarodne okolnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U drugim okolnostima ovakva retorika bi već dovela do zveckanja oružjem”, izjavio je Tadić u intervjuu za beogradski list Danas, komentirajući napetosti u regiji.

“Nažalost, na čitavom prostoru Balkana prevladava stav da se u izbornoj kampanji može sve reći i to je temeljna razlika u odnosu na moju politiku. U vrijeme mog mandata nismo imali problema s Hrvatskom jer smo mi inicirali i generirali prijateljske regionalne odnose i doprinosili politici pomirenja”, rekao je Tadić.

Bivši srbijanski predsjednik ocijenio je da aktualna srbijanska vlada “samo simulira politiku pomirenja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tjedan dana razmjenjuju uvrede, organiziraju se televizijske emisije govora mržnje i huškanja, a onda tjedan dana upućuju mirotvorne poruke. Tu nema nikakve iskrenosti”, rekao je Tadić u intervjuu.

Prema Tadićevoj ocjeni, od toga je još opasnije što Tomislav Nikolić, kao predsjednik Srbije, uspoređuje bivšeg hrvatskog premijera s Antom Pavelićem i ustašama jer Zoran Milanović ne obnaša državnu dužnost, a poznato je, kaže Tadić, da se uvijek “otvoreno suprotstavljao ustašluku u hrvatskoj državi”.

Tadićeva je ocjena i da su odnosi u regiji sada takvi da jedna teška riječ može srušiti sve što je učinjeno na izgradnji regionalnih odnosa do 2012.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pušten je plin iz boce u čitavu regiju i jedna iskra može sve zapaliti”, tvrdi Tadić i sugerira da bi EU trebala reagirati ne samo na ono što dolazi iz Hrvatske već i Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.