Nestanak kineskog milijardera, vlasnika Alibabe povezan s kritiziranjem režima?

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Kineski milijarder Jack Ma, tvorac web stranice za e-trgovinu Alibaba i 25. najbogatiji čovjek na svijetu, prema Bloombergovoj ljestvici, tajanstveno je “nestao” krajem listopada. Nije se pojavljivao u javnosti, a slučajno ili ne, dan prije nestanka, 24. listopada održao je govor u kojem je kritizirao kineski komunistički režim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozvao je na reformu kineskog financijskog sustava, što Komunistička partija Kine ne dopušta. U međuvremenu su i njegove tvrtke financijski sankcionirane od države, dok je 24. prosinca komunistički režim najavio otvaranje istrage, sumnjajući u “monopolsku praksu” u njegovom poslovnom carstvu, piše francuski list LePoint.

U studenom je Jack Ma trebao biti jedan od članova žirija televizijskog finala Afričkih poslovnih heroja, programa koji daje priliku poduzetnicima s afričkog kontinenta i omogućuje im potencijalno osvajanje 1,5 milijuna dolara, no Jack Ma je bio odsutan, a zamijenila ga je Lucy Peng, viša direktorica grupe Alibaba, opravdavši svoj dolazak kolizijom u rasporedu.

Istodobno, posljednji je tweet Jack Ma objavio 10. listopada 2020. te je u njemu istaknuo važnost borbe protiv klimatskih promjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao što je Le Monde naglasio krajem prosinca, kineski režim do sada nije oklijevao neutralizirati poslovne ljude koji su kritizirali vlast posljednjih mjeseci. Osim Jacka Ma, nekoliko se još poduzetnika našlo na meti vlasti. Ren Zhiquiang, nekretninski tajkun, osuđen je na 18 mjeseci zatvora, Sun Dawu, osnivač Dawu Grupe i njegova supruga uhićeni su nakon kritiziranja policijske intervencije na društvenoj mreži Weibo. Po pisanju medija do uhićenja dolazi nakon središnjeg odbora stranke koja je odlučila ojačati prisutnost Kineske komunističke partije (KPK) u tvrtkama.

Što je sve rekao Jack Ma?

Kineski multimilijarder i osnivač Alibabe koji se povukao s čelnog mjesta kompanije pripremao se za izlazak na burzu svoje kompanije Ant Group, koja je najpoznatija po digitalnoj platformi za plaćanje Alipay. Izlaskom na burzu analitičari su procjenjivali da će njegovo bogatstvo porasti za dodatnih 27 milijardi dolara, no prije IPO-a Ma je napravio ono što nije smio – kritizirao je vlast.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO) Zavirite u Alibabino carstvo – najveću svjetsku e-trgovinu s 34.000 zaposlenih diljem svijeta

U govoru je oštro kritizirao regulatorna tijela najmnogoljudnije zemlje svijeta zbog, kako je rekao, gušenja inovacija. Na tapeti su mu se našle i banke koje imaju “mentalitet zalagaonice” te je rekao kako Kini treba financijski sustav za sljedeću generaciju i mlade ljude.

Nakon govora stopiran je IPO Ant Groupa koji se sada nalazi pod povećalom regulatora koji od kompanije traže promjenu poslovne prakse, a u međuvremenu je izgubio više od 10 milijardi dolara jer je protiv Alibabe pokrenuta istraga zbog monopola. Kako Ma razmišlja o cijeloj situaciji, odgodi IPO-a i optužbama za monopol, nije poznato jer je od tog govora u kojem je kritizirao državu, regulatore i banke nestao, tj. nije se pojavio u javnosti niti je što objavio na društvenim mrežama, prenosi zimo.hr.

Kineska regulatorna tijela od listopada provjeravaju Maovo poslovanje pa je tako naređena istraga o kršenju tržišnog natjecanja Alibabe, a naloženo je i Ant grupi da odvoji svoje kreditno poslovanje od odjela za internetsko plaćanje.

Jack Ma – put od učitelja do bogataša

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ma Yun, puno poznatiji kao Jack Ma, što mu je engleska inačica imena, osnovao je tvrtku kao 35-godišnji učitelj engleskog jezika u svome stanu u Hangzhou 1999. godine, posudivši nekoliko tisuća dolara. Sada je s imovinom vrijednom 22,7 milijardi dolara, što je pet milijardi više od hrvatskog državnog proračuna, najbogatiji čovjek u Kini i među 50 najuspješnijih po bogatstvu u svijetu. Tako je njegov “kineski san” postao stvarnost. “Kineski san” je novo središnje geslo kineske politike, sintagma koju je po uzoru na “Američki san” promovirao predsjednik Xi Jinping prije nekoliko godina. Namjera mu je potaknuti Kineze na ostvarivanje osobnih aspiracija, umjesto čekanja da im se ciljevi i žrtve koje trebaju podnijeti za njih nametnu “odozgora”.

>Koju ulogu u skrivanju istine o koronavirusu ima KP Kine?

>Kako se financira Svjetska zdravstvena organizacija čiji je najveći donator nakon povlačenja SAD-a Bill Gates?

>Njemačka tajna služba presrela komunikaciju Kine i Svjetske zdravstvene organizacije

Prema vlastitim riječima, u mladosti nije imao nikakve očite socijalne prednosti u kineskom društvu, ali se 1994. godine – nakon što je u mladosti naučio engleski pomažući stranim turistima i radeći kao turistički vodič (tu je počeo koristiti englesko ime “Jack”) – iz trećeg pokušaja uspio upisati na studij engleskom jezika u rodnom Hangzhou. Tijekom studija, postao je član KPK.

Ime za kompaniju Alibaba palo je na pamet Jacku Mau slučajno. Dok je razmišljao kako nazvati svoju buduću tvrtku, sjetio se priče o Alibabi i 40 razbojnika. Krenuo je ispitivati prolaznike na cesti jesu li čuli za Alibabu i svi su mu odgovorili potvrdno. Tada je shvatio da je to ime koje znaju u cijelom svijetu. Bio je u pravu, kao i za priču, sada cijeli svijet zna za giganta internetske prodaje – tvrtku Alibaba.

U međuvremenu je Ma 2003. osnovao kompaniju “Taobao”, koja je trebala konkurirati usluzi trgovanja između potrošača koju nudi eBay. Do 2007. godine, “Taobao” je zauzeo 67% tržišnog udjela na Kineskom tržištu takve vrste internetskih usluga.

Jack Ma je 2019. godine napustio funkciju glavnog izvršnog direktora Alibaba Group, ostavši međutim i dalje uključen u njegove poslove. U tom je trenutku kompanija vrijedila oko 450 milijardi dolara.

Jack Ma je član Braketrough Energy, koja okuplja dvadesetak ekstremno bogatih i utjecajnih međunarodnih investitora koji pripremaju investicije u ekološki prihvatljiviju proizvodnju energije. Bio je dugo vremena i najbogatiji Kinez, no posljednjih tjedana je zbog svih navedenih istraga i sumnji njegovo bogatstvo smanjeno za oko 12 milijardi dolara, pa se trenutačno Ma nalazi na četvrtom mjestu ljestvice najbogatijih Kineza.

Sa suprugom ima troje djece.

Alibabino carstvo: Taobao, Tmall, Aliexpress, AliPay, AliCloud…

U grupaciji je najveća kineska internetskih prodavaonica Taobao s preko 800 milijuna proizvoda i 400 milijuna korisnika. Na njoj se može naći od igle do zrakoplova, od unikatnih proizvoda iz kućne radinosti i malih obrta, polovnih stvari, sve do proizvoda izravno iz lokalnih tvornica.

Iz Taobaoa, koji je pokrenut 1999., desetak godina kasnije nastao je Tmall, najveća e-trgovina za kupovinu isključivo brendirane i kvalitetne robe u Kini. Obje platforme svakog dana u prosjeku imaju sto milijuna posjetitelja.

Lansiran je i AliExpress namijenjen isključivo kupcima diljem svijeta koji sve vrste proizvoda mogu kupiti izravno s kineskog tržišta. Najviše kupaca ima iz Rusije, SAD-a i Brazila.

U grupaciji su još i AliPay za elektronsko plaćanje bez troškova transakcije, AliCloud kao nova tehnološka platforma za razvoj kompjuterskih programskih rješenja i podrške, AntFinancial za razne vrste online i mobilnog plaćanja te davanje malih i mikro kredita…

Sve je to dio Alibabinog carstva od kojeg strepe slične zapadne kompanije.

S druge strane “kineskog sna”

Premda je Kina u kratko vrijeme doživjela transformaciju iz nerazvijene poljoprivredne zemlje u ekonomskog diva, u kojem životni standard raste naočigled, u njoj još uvijek čak oko 200 milijuna ljudi i dalje živi ispod granice siromaštva. Dok “zlatna mladež” u megalopolisima poput Pekinga i Šangaja vozi Ferrarije i živi raskošnim životom, poput svojih vršnjaka u najrazvijenijim zemljama svijeta, naličje Kine vidi se čim se izađe iz gradova.

Gotovo 120.000 kineskih sela još se vode kao ekstremno siromašna. Nemaju pristup vodi i struji niti ikakvu infrastrukturu, što uzrokuje velike probleme u zdravstvu i obrazovanju, a u državi vlada cenzura.

Brza industrijalizacija uzrokovala je zagađenje okoliša. Smog je okovao velike gradove, u kojima bi zbog zagađenog zraka, po podacima kineskog Ministarstva zdravstva, oko 250.000 Kineza moglo prerano umrijeti. Zagađena je i voda, pa se u velikim gradovima pije isključivo flaširana kupovna voda. Na to su upozoreni i hrvatski novinari.

Postoje sumnje i kako je Kina skrivala istinu o pojavi koronavirusa kako bi izbjegla krivicu za izbijanje pandemije, loš početni odgovor na istu i njezino širenje na ostatak svijeta koji je uveliko ovisan o uvozu iz Kine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.