Američki saveznici, među kojima Saudijska Arabija i Bahrein, nisu poštivali vjerske slobode u 2016., a Islamska Država provela je “genocid” među vjerskim manjinama, izjavio je američki državni tajnik Rex Tillerson.
To je rekao američki državni tajnik predstavljajući u utorak godišnje izvješće State Departmenta o vjerskim slobodama. Riječ je o prvome objavljenom izvješću otkad je na vlasti Trumpova administracija i odnosi se na 2016. godinu.
Saudijska Arabija trebala bi “omogućiti više vjerskih sloboda svim svojim građanima”, rekao je Tillerson, podsjetivši da ta kraljevina striktno primjenjuje strogu sunitsku vahabijsku školu islama.
U izvješću stoji da se Saudijska Arabija koristila zakonima kontraterorizma u progonu ateista i šijitskih muslimana. Sjedinjene Države i Saudijska Arabija dugo su partneri, kada je kontraterorizam posrijedi, a ta zemlja je bila prva u koju je, u sklopu međunarodnog posjeta, doputovao američki predsjednik Donald Trump.
Bahreinsko ministarstvo vanjskih poslova Tillersonove je izjave ocijenilo “neprikladnima” te smatra da one pokazuju “potpuno nerazumijevanje činjenica”. Pozvalo je Satate Department na izravnu raspravu o takvim pitanjima prije nego što se objavi službeno priopćenje.
“Povijest Bahreina karakterizira koegzistencija i vjerska harmonija”, stoji u priopćenju ministarstva.
Tillerson je kazao i da su vjerske slobode pod pritiskom u Pakistanu gdje se marginaliziraju ahmadi muslimani.
“Za genocid nad jezidima, kršćanima i šijitskim muslimanima u područjima pod kontrolom ISIS-a ili onima koji su bili pod njihovom kontrolom, odgovoran je upravo ISIS”, stoji u Tillersonovu godišnjem izvješću. “Ta je teroristička organizacija odgovorna i za zločine protiv čovječnosti te za etničko čišćenje usmjereno na iste grupe, ali i na sunitske muslimane, Kurde i druge manjine.”
Tillerson je poručio i da će State Department nastaviti podupirati one koji žele živjeti svoje živote u skladu s vlastitom vjerom.
“Ondje gdje vjerske slobode nisu zaštićene, veće izglede za ukorjenjenje imaju nestabilnost, zloupotreba ljudskih prava i nasilan ekstremizam. Nitko ne bi smio živjeti u strahu ili se suočavati s diskriminacijom zbog svojih uvjerenja”, kazao je Tillerson, dodavši da vlada u Washingtonu planira surađivati s vjerskim manjinama diljem svijeta kako bi očuvala kulturno nasljeđe i zaštitila ih od novih napada.
U izvješću je analizirano stanje vjerskih sloboda u 199 zemalja svijeta.
Tekst se nastavlja ispod oglasa