Trump objavio novu obrambenu strategiju: Sjeverna Koreja ostaje ‘izvanredna prijetnja’

Foto: fah

Američki predsjednik Donald Trump objavio je novu američku strategiju raketne obrane u kojoj se ističe kako je Sjeverna Koreja i dalje “izvanredna prijetnja”, sedam mjeseci nakon što je prijetnju iz Pjongjanga proglasio eliminiranom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>SAD i Sjeverna Koreja: Zapeli pregovori o denuklearizaciji – otkazan novi susret

Pregled raketne obrane odnosi se na sve poduzete mjere zaštite SAD-a od neprijateljskih projektila. Naglašena je zabrinutost oko napredovanja Sjeverne Koreje, Rusije, Irana i Kine. “Naš je cilj je jednostavan: Osigurati otkrivanje i uništenje svih projektila lansiranih protiv Sjedinjenih Država, bilo gdje, i bilo kada”, rekao je Trump dok je objavljivao izvješće.

>Sjeverna Koreja uvjetuje denuklearizaciju uklanjanjem “američke nuklearne prijetnje”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump nije spomenuo prijetnju Sjeverne Koreje u Pentagonu. No vršitelj dužnosti tajnika američke obrane Patrick Shanahan je rekao kako je prijetnja iz Sjeverne Koreje i dalje “značajna briga”.

Dokument je u nekim dijelovima bio i oštriji.

“Iako postoje temelji za mir sa Sjevernom Korejom, ona i dalje stoji kao izvanredna prijetnja i Sjedinjene Države moraju biti oprezne”, stoji u izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Trumpa, koji pokušava oživjeti napore u uvjeravanju Sjeverne Koreje da napusti svoj nuklearni program i arsenal, objava izvješća dolazi u nezgodno vrijeme. Viši izaslanik Sjeverne Koreje stiže u Washington u četvrtak kada se očekuje da će se sastati s državnim tajnikom Mikeom Pompeom te je moguć susret i sa Trumpom, koji tematiku dobro poznaje.

Njihovi razgovori, uz potencijalni susret s predsjednikom, mogli bi dovesti i do najave drugog američko-sjevernokorejskog summita, rekli su izvori za Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.