U susjednoj BiH cvate zimski turizam: Cjepiva nema, zaraženih sve manje, a sezona nikad bolja

Foto: Blidinje Ski& nature park

Prohladni siječanjski dani u tople domove zatvorili su stanovnike najvećega grada na Neretvi. Noćni život je zamro. Na snazi su mjere zabrane kretanja koje se provode od 23 sata do 6 sati ujutro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali, kada prođe policijski sat, stječe se dojam da Mostar živi “staro normalno” i, da nema policijskog sata, nitko i ne bi pomislio da i u ovom dijelu svijeta vlada pandemija koronavirusa. Ugostiteljski objekti su puni, sve trgovine rade, tržni centri također, klubovi. U kafićima i restoranima gosti sjede bez maski, razmaka među stolovima nema, tu i tamo netko nosi masku na licu, uglavnom starije osobe.

Nastava u srednjim i osnovnim školama polako se vraća u normalu. U Zapadnohercegovačkoj županiji, koja je oslonjena na Hrvatsku, zaraženih gotovo da i nema pa se i nastava normalizira. Slično je i u Hercegovačko-neretvanskoj županiji s Mostarom kao središtem u kojem je školski sat ograničen na 30 minuta, ali se barem nastava više ne izvodi na daljinu. Sve su učestaliji i zahtjevi roditelja i nastavnog osoblja da se i ovdje nastava vrati u normalu, prenosi Večernji list.

Brojke novozaraženih su u konstantnom padu, kao i broj pacijenata

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od društvenog života, kulturni život je posve zamro. Podatak da u Mostaru nijedan koncert nije održan od izbijanja pandemije dovoljno govori u kakvoj su se situaciji našli glazbenici i izvođači. Sporadične live svirke po lokalima i diskotekama ne računamo jer su ilegalne, a veliki urbani festival Mostar Summer Fest organizirao je samo jedan koncert (Let 3) za ograničen broj ljudi, tek toliko da se ne prekine kontinuitet manifestacije. Ostali festivali filmski, kazališni, glazbeni premješteni su na online platforme. Sličnu situaciju smo zatekli u Hrvatskome narodnom kazalištu Mostar.

Društveni se život koliko-toliko odvija normalno, brojke novozaraženih su u konstantnom padu kao i broj pacijenata u bolnicama iako cjepiva još nema, a iza nas su blagdani. Svi se pitaju u čemu je kvaka? Možda u higijenskim navikama ili u imunitetu “krda”.

– Da, imamo manji broj COVID pacijenata u bolnici u odnosu na studeni i početak prosinca. A, o tome jesu li i simptomi blaži, ne bih mogao sa sigurnošću govoriti – kazao je Večernjem dr. Siniša Skočibušić, jedan od onih heroja u bijelom koji od početka pandemije liječi pacijente u COVID bolnici SKB Mostar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok se cijeli svijet cijepi, BiH je jedina zemlja u okruženju koja dosad nije osigurala nijednu dozu cjepiva. Ali ne zato što cjepiva nema ili što je BiH na posljednjem mjestu na nekoj listi zemalja, već isključivo zbog nesposobnosti vlasti da cjepivo naruči izravnom pogodbom s proizvođačima.

I dok Europu steže jači lockdown BiH je prilično otvorena zemlja i nastoji organizirati zimski turizam. To je svijetla točka ove pandemije, slično kao što je Neum bio tijekom ljetne sezone. Mnogi skijaši iz Hrvatske, ali i zemalja EU pohrlili su na bosanskohercegovačke planine u potrazi za svježim planinskim zrakom i uživanjima na snijegu.

Turistički djelatnici zadovoljno trljaju ruke, snijega će, kažu, još biti dovoljno da se sezona produži na veljaču, pa možda i ožujak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekujemo još padalina i imamo sve uvjete da ova sezona bude jedna od boljih u posljednjih deset godina – poručuju iz bh skijališta. Direktor Olimpijskog centra Jahorina Dejan Ljevnaić kazao je da su se ski-centri u BiH udružili i da za kartu od 1500 kuna turisti mogu skijati deset dana u sezoni na više od 100 kilometara staza.

– Ova sezona će biti dobra, prije svega zbog vrhunski pripremljenih staza -dodaje.

Do sada je planine susjedne BiH posjetilo više od 100.000 skijaša. S druge strane, poznata turistička odredišta Međugorje i Mostar u pandemiji trpe velike gubitke jer nema stranih gostiju i hodočasnika. Primjerice, u Međugorju, koje svake godine posjeti milijun turista, ovih pandemijskih zimskih dana nema nijednog hodočasnika. Pusto je oko crkve sv. Jakova, prazne su ulice, suvenirnice, kafići i restorani.

Inače, policija provjerava sve lokale u 23 sata, a kazne za nepoštovanje su rigorozne. Diskoklubovi u dane vikenda otvaraju već u 19 sati jer u 23 sata moraju zatvoriti vrata, kao i svadbeni saloni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.