U Venezueli od početka godine ubijeno 120 policajaca

Police officers stand guard as relatives of deceased inmates wait with an empty coffin outside of a morgue a day after a riot broke out at the Uribana prison in Lara state, Venezuela, in January 26, 2013. At least 55 people were killed and 90 others wounded in clashes between prison gangs and security guards at a facility in northwest Venezuela, a hospital director said Saturday. AFP PHOTO/Leo RAMIREZ

Sto dvadeset policajaca ubijeno je od početka godine u Venezueli, jednoj od država s najviše nasilja u svijetu, objavila je u petak udruga koja se bavi evidencijom nasilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Venezuela je prepuna oružja i druga je u svijetu, nakon Hondurasa, po broju ubojstava, prema podatcima Ujedinjenih naroda. Posljednjih godina množe se slučajevi napada na policajce, kojima napadači oduzimaju oružje, vozila i mobitele.

Zaklada Fundepro, skupina koja se bavi evidencijom nasilja, objavila je da je u prvoj polovici godine zabilježila 120 ubojstava policajaca. U prošloj godini ubijeno ih je 268.

Osim tijekom pljački, policajci ginu zbog osvete ili u potjeri za osumnjičenicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnica Fundeproa Jackeline Sandoval izjavila je da su vlade predsjednika Nicolasa Madura i njegova prethodnika Huga Chaveza odgovorne za to što je zločin u Venezueli izmakao nadzoru i što cvate bezakonje.

“Ministarstvo unutarnjih poslova donijelo je 23 sigurnosna plana, a ni jedan ne funkcionira”, rekla je Sandoval. “Dok se ne reformira pravosudni sustav, vladat će bezakonje, a to pridonosi valu zločina u zemlji”, pojasnila je.

Osim što često ubijaju policajce, kriminalci su ubili 35 vojnih časnika i 11 tjelohranitelja, objavio je Funepro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Madurova socijalistička vlada ne objavljuje službene podatke o ubojstvima policajaca, ali je borbu protiv takvih zločina proglasila prioritetom na početku mandata 2013. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.