Udovoljavanje SPC-u: Crna Gora ‘vrije’ zbog prosrbijanske politike nove vlasti

Crna Gora
epa08908055 People shout slogans during a protest against the new government in Podgorica, Montenegro, 28 December 2020. Several thousand rallied in front of the Parliament in Podgorica, accusing the new government of being pro-Serb because of its plans to amend the disputed religious property law. EPA/BORIS PEJOVIC

Nakon višemjesečnog zatišja na ulicama Podgorice ponovno vrije. Nova crnogorska parlamentarna većina, u kojoj prvi put nema Demokratske partije socijalista (DPS) crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića, ovog tjedna izglasala je promjene kontroverznog zakona o slobodi vjeroispovijesti, kojima je u cijelosti udovoljeno zahtjevima Srpske crnogorske crkve (SPC), koja je zbog toga prije godinu dana i pokrenula velike protuvladine prosvjede koji su i doveli do poraza Đukanovićeve stranke na nedavnim parlamentarnim izborima, piše vecernji.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon o slobodi vjeroispovijesti promijenjen u korist Srpske pravoslavne crkve

Zakon o slobodi vjeroispovijesti, kojim Crna Gora od vjerskih zajednica zahtijeva pisani dokaz o vlasništvu nad imovinom koju koriste – zbog čega ga SPC smatra zakonom kojem je cilj isključivo otimanje imovine SPC-a u Crnoj Gori – stupio je na snagu početkom 2020. godine, a njegova promjena bila je glavni cilj koalicije koju je uoči prošlih parlamentarnih izbora okupio mitropolit SPC-a u Crnoj Gori Amfilohije Radović, koji je u međuvremenu preminuo od koronavirusa. Zbog toga je nova prosrpska i proruska vladajuća koalicija, na čelu s premijerom Zdravkom Krivokapićem, koja je tijesno povezana sa SPC-om, kao jednu od svojih prvih odluka usvojila upravo promjene spornog zakona, kojima se iz zakona uklanja ključna sporna odredba za SPC, prema kojoj vjerske zajednice, ako žele zadržati vlasništvo nad vjerskim objektima, moraju imati jasne dokaze o vlasništvu, bez kojih nije moguće registrirati imovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog te je odredbe SPC, koji, naravno, ne posjeduje jasne dokaze o vlasništvu nad “svojim” crkvenim objektima s obzirom na to da je riječ o objektima koje je SPC prisvojio 1918. godine, nakon priključenja Kraljevine Crne Gore Kraljevini SHS i ukidanja Crnogorske pravoslavne crkve, trebao izgubiti vlasništvo nad stotinjak manastira i drugih crkvenih objekata u Crnoj Gori, koji su trebali postati vlasništvo države iako bi ih SPC i dalje mogao koristiti. Zbog toga je nova prosrpska crnogorska vlada – i to po hitnoj proceduri koja ne predviđa javnu raspravu – u parlament poslala zakonski prijedlog koji osigurava da crkvene nekretnine i dalje ostanu u rukama SPC-a ukidajući usto i obvezu registracije vjerskih objekata koji su bili u vlasti Kraljevine Crne Gore prije nego što je Crna Gora 1918. postala dio zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca, kao što je to bilo predviđeno važećim zakonom.

Prosvjedi širom Crne Gore – u Cetinju traže povratak stožernog manastira u ruke Crnogorske pravoslavne crkve

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Širom Crne Gore došlo je do velikih prosvjeda crnogorskih domoljuba i vjernika koji žele da Crnogorska pravoslavna crkva u svojoj državi dobije ravnopravan status u Crnoj Gori sa Srpskom pravoslavnom crkvom, pa i u pogledu imovine koja je kompletno došla u novoosnovane Srpske pravoslavne crkve, koja je službeno nastala 1922. godine i to tek stvaranjem Jugoslavije.

Srpska pravoslavna crkva kao središte velikosrpskog imperijalizma – zašto Crna Gora ima pravo na svoju pravoslavnu crkvu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je NVO Montenegro International, uputila je gradonačelniku Cetinja, nekadašnje prijestolnice i glavnog grada samostalne Crne Gore koje je stvaranjem Jugoslavije prebačeno u Podgoricu,  Aleksandru Kašćelanu i predsjednici Skupštine grada Maji Ćetković inicijativu za hitnim donošenje odluke da svećenstvo Srpske pravoslavne crkve napusti Cetinjski manastir kako bi Crnogorska pravoslavna crkva mogla obavljati bogoslužje, a njeni vjernici opet ulazili da se poklone relikvijama Svetoga Petra Cetinjskog.

U inicijativi se traži da odluka bude izglasovana i provedena do 7 sati 6. siječnja 2021. godine:

Svjedoci ste da aktualna vlada Crne Gore, kroz niz neustavnih i zavjereničkih akcija, zbog kojih je NVO Montenegro International podnijela nekoliko Ustavnih tužbi kao i kaznene prijave SDT-u, radi na asimilaciji Crnogoraca u srpski nacionalni korpus. Ta razbojnička agenda je svoju katarzu doživjela protuzakonitim usvajanjem izmjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti, u gluho doba noći, od strane trenutne vladajuće većine. Po priznanju srpskog vladike Joanikija njihovi pravni stručnjaci, pravni savjetnici crkve su pisali te izmjene pod pažljivim svećeničkim nadzorom. Crna Gora je postala teokratska država u kojoj svećenici, a uz to još svećenici druge države, pišu zakone – navodi se u obrazloženju Inicijative.

Montenegro International je međunarodni think-tank osmišljen prvenstveno s ciljem očuvanja i promicanja individualnih sloboda, vrijednosti građanskog društva, slobodnog tržišta, demokracije, vladavine prava, održivog mira, harmonije i prosperiteta, borbe protiv vjerskog i etničkog ekstremizma i nacionalizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.