Ugledni Institut navodi da Valentin Inzko predlaže kršenje Ustava BiH predlaganjem popune Doma naroda po popisu stanovništva iz 1991.

Foto: Fah

Članovi uglednog Instituta za društveno politička istraživanja (IDPI) iz Mostara ocijenili su da visoki međunarodni predstavnik Valentin Inzko predlaže kršenje Ustava Bosne i Hercegovine, entiteta Federacije BiH i presude Ustavnog suda BiH tako što zagovara popunu Doma naroda po popisu pučanstva 1991. što je prijedlog kojega zastupaju bošnjačke stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HNS BiH kaže da međunarodni predstavnik u BiH Inzko predlaže kršenje ustava i radi na štetu Hrvata!

Inzko je u intervju za portal Vijesti.ba ovoga tjedna uoči rasprave u Središnjem izbornom povjerenstvu (SIP) čiji članovi trebaju odrediti kako će se izabrani izaslanici za gornji nacionalni Dom naroda iznio da njegov ured zagovara primjenu odredaba Ustava Federacije BiH. Po njemu to znači da se po najmanje po jedan Hrvat, Srbin i Bošnjak biraju iz svih deset županija, a upravo je tu odredbu u Izbornome zakonu izbrisao Ustavni sud BiH. Uz to Inzko zagovara da se izračun izaslanika provodi po popisu 1991. iako je od tada dramatično promijenjena demografska slika nakon posljednjeg rata.

‘Ured visokog predstavnika BiH nije iznad Ustava BiH’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovarajući na navode sociolog Ivan Vukoja i član IDPI-a je istaknuo da ured visokog predstavnika (OHR) nije iznad Ustava BiH.

“OHR nije iznad Ustava BiH. On je samo supervizor implementacije Daytona, to jest Ustava BiH, ali ne može OHR suspendirati Ustav BiH i Daytonski sporazum jer za to naprosto nema mandat. Pritiskom na SIP i tumačenjem postojeće izborne krize OHR i Inzko upravo to čine: suspendiraju Ustav BiH i krše Daytonski sporazum. Daytonski sporazum je međunarodni ugovor i njega mogu mijenjati samo one strane u sporazumu koje su ga potpisale”, rekao je Vukoja.

Naveo je kako je presuda Ustavnog suda BiH konstitutivnost naroda iz 2000. postavila jasnu normu da je Ustav BiH i načelo uzajamne ravnopravnosti tri naroda načelo kojemu se Ustavi entiteta i svi zakoni u BiH moraju pokoriti. Vukoja, pak, kaže kako je Inzkovo stavljanje Ustava FBiH iznad presude Ustavnog suda BiH i Izbornog zakona BiH neustavno i antidaytonsko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Inzko uvodi BiH u veoma opasnu i neustavnu situaciju”

Član stručnog tima IDPI-a Ivan Pepić istaknuo je da ako je Ustavni sud BiH ocijenio neustavnim odredbe Izbornog zakona BiH “jasno je kako su onda i istovjetne odredbe u Ustavu FBiH neustavne”.

Voditelj misije OESS-a Bruce Berton: ‘Neprihvatljiva je daljnja odgoda izmjena Izbornog zakona BiH’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ustavni sud BiH je vrhovni tumač Ustava BiH i na temelju njegovih odluka svi drugi pravni mehanizmi trebaju biti usklađeni, a to vrijedi i za Ustav FBiH”, istaknuo je Pepić.

Po njegovim riječima ukoliko takva stajališta ne prihvaća visoki predstavnik, onda prijeti opasnost da hipotetski županije izmjene svoje ustave i prekinu ustavno-pravnu vezu s Federacijom BiH čak i nasuprot odluci Ustavnoga suda BiH.

“Inzko uvodi BiH u veoma opasnu i neustavnu situaciju”, naglasio je Pepić.

Foto: fah

Nedavno je i visoki dužnosnik Hrvatskog narodnog sabora BiH Bariša Čolak istaknuo kako OHR krivo interpretira odredbe Ustava Federacije BiH jer u njemu jasno stoji da se popis 1991. odnosi isključivo na popunu izvršnih i sudskih vlasti, ali ne i za zakonodavna tijela vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To izričito stoji u Ustavu Federacije BiH”, rekao je Čolak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.