“Ujedinjeni narodi bi mogli bez novca kraja mjeseca, jer se suočavaju s gotovo nezapamćenom krizom financiranja”, požalio se generalni tajnik te međunarodne organizacije.
“Gotovo trećina zemalja članica nije platila svoje godišnje članarine što dovodi do rupe od 1,3 milijarde funti”, rekao je Antonio Guterres u izjavi u utorak, prenosi britanski Independent.
Manjak gotovine za ovu organizaciju već je prouzročio prazna radna mjesta, putovanja su ograničena dok se sastanci otkazuju. Osoblje je upozoreno da bi u studenom moglo doći do neisplate plaća.
Nisu imenovane zemlje koje su zaostale s plaćanjem članarina, niti je objašnjeno zbog čega jedna trećina zemalja nije platila članarine.
Podsjetimo, UN-u se budžet počeo smanjivati još u 2017. godine kada je američki predsjednik Donald Trump odlučio smanjiti financiranje neučinkovitih UN-ovih programa.
>(VIDEO) Donald Trump pred UN-om: ‘Budućnost ne pripada globalistima, budućnost pripada domoljubima’
>SAD prestao financirati UN-ov fond za populaciju zbog prisilnih pobačaja i sterilizacija
Trumpova tadašnja odredba da se smanji financiranje UN-a, značila i smanjenje financiranja programa koji podržavaju abortus, te onih programa koji su povezani s bilo kojom državom koja financira terorizam. Trumpova administracija smanjila je izdavanja za UN i u 2018. godine kada je uskratila 285 milijuna dolara toj organizaciji.
Godišnja neto plaća UN-ovih zaposlenika kreće se ovisno o rangu zaposlenika. Najniže plaće kreću se od 37 000- 80 000 američkih dolara godišnje, srednje rangirani službnici imaju 67 000 do 106 000 američkih dolara godišnje, a najviše rangirani plaćeni su 95 000 do 123 000 američkih dolara. Zaposlenici UN-a imaju razne benefite. Od svih plaćenih troškova putovanja na dužnosti, do obiteljskih naknada. Posebno je plaćen i odmor zaposlenika, posebno onima koji se na dužnosti suočavaju sa stresnim situacijama.