Dužnosnici Washingtona u četvrtak su rekli kako vjeruju da je iransko vojno osoblje raspoređeno na Krimu. SAD smatra da Iranci pružaju pomoć ruskim snagama koje koriste bespilotne letjelice iranske proizvodnje za napad na Ukrajinu. Zapad je kao odgovor na to uveo sankcije Teheranu.
Bespilotne letjelice korištene su za uništavanje ukrajinskih elektrana i drugih komunalnih postrojenja. Čini se da su napadi osmišljeni da ometu i demoraliziraju stanovništvo kako se približava zima. Građani Ukrajine u četvrtak su pretrpjeli prve planirane nestanke struje od početka rata dok su vlasti nastojale započeti popravke, piše Reuters.
Teheran negira
“Rusko vojno osoblje stacionirano na Krimu upravljalo je iranskim bespilotnim letjelicama. Koristilo ih je za izvođenje napada diljem Ukrajine, uključujući napade na Kijev”, rekao je glasnogovornik State Departmenta Ned Price.
“Ocjenjujemo da je… iransko vojno osoblje bilo na terenu na Krimu i pomagalo Rusiji u ovim operacijama.”
Rusko ministarstvo obrane i vanjskih poslova nisu odmah odgovorili na zahtjev za komentar. Teheran je negirao da su dronovi iranske proizvodnje.
Članice Europske unije dogovorile su se o novim mjerama protiv Irana zbog njegove isporuke bespilotnih letjelica Rusiji. Britanija je uvela sankcije visokim vojnim osobama i tvrtki za koju je rekla da su uključeni u opskrbu Moskve iranskim bespilotnim letjelicama.
> Izrael odlučio: Nećemo vojno pomagati Ukrajinu u ratu protiv Rusije!
> Milanović ponovio: To nije naš rat!’, Plenković zgrožen
“Iranska podrška Putinovom brutalnom i nezakonitom ratu protiv Ukrajine je za žaljenje”, rekao je britanski ministar vanjskih poslova James Cleverly u izjavi.
Glasnogovornik Bijele kuće rekao je da Washington razmatra nametanje novih sankcija Teheranu. Razmatraju i rješenje protuzračne obrane za Ukrajinu.
Zamračenja
Ljudi diljem Ukrajine pozvani su da koriste manje struje. Vlada je uvela ograničenja potrošnje električne energije u cijeloj zemlji između 7 ujutro i 23 sata.
Prva takva ograničenja od ruske invazije 24. veljače uključivala su isključenja struje u nekim područjima, a uslijedila su nakon niza ruskih napada za koje je predsjednik Volodimir Zelenskij rekao da su pogodili trećinu svih elektrana.
Sjeveroistočna regija Sumy ostala je bez vode. Neke kijevske trgovine mješovitom robom izvijestile su o povećanju prodaje flaširane vode u pripremi za moguće nestašice.
“Postoji mnogo bijesa protiv ruskih čelnika i ruskog naroda”, rekao je za Reuters Mikhaylo Holovnenko, stanovnik Kijeva.
“Ali mi smo spremni za redukcije. Imamo svijeće, napunjene powerbanke. Ukrajina je zadužena za pobjedu.”
Putin na poligonu
Ruski predsjednik Vladimir Putin u četvrtak je pregledao poligon za obuku mobiliziranih trupa i objavljena je snimka kako puca iz snajperske puške, kako bi se pokazala njegova osobna potpora vojnicima koji idu u Ukrajinu.
Rusko ministarstvo obrane priopćilo je da ponovno cilja na ukrajinsku energetsku infrastrukturu, što je strategija koja se pojačala od ovog mjeseca, odnosno od imenovanja Sergeja Surovikina za zapovjednika onoga što Moskva naziva svojom “specijalnom vojnom operacijom” u Ukrajini. Surovikina su ruski mediji prozvali “general Armagedon”.
Ukrajinski ministar energetike Herman Haluščenko rekao je za nacionalnu TV da je Rusija izvela više od 300 zračnih napada na ukrajinska energetska postrojenja od 10. listopada. Rekao je da vlada kao rezultat toga traži smanjenje potrošnje energije za 20%.
Kijev i Harkiv najavili su ograničenja korištenja javnog prijevoza na električni pogon poput trolejbusa, te su smanjili učestalost vlakova u metrou.
Zelenskij je u srijedu rekao da će za rješavanje problema s električnom energijom trebati vremena.
“Pretpostavljamo da će ruski teror biti usmjeren na energetska postrojenja sve dok, uz pomoć partnera, ne budemo u mogućnosti oboriti 100% neprijateljskih raketa i dronova.”
Na terenu
Na terenu je ukrajinska vojska nastavila pokušavati napredovati prema južnom gradu Hersonu, jedinom regionalnom glavnom gradu koji su ruske snage zauzele.
Administracija koju je imenovala Rusija u srijedu je rekla civilima da napuste grad – čija kontrola daje Rusiji kopneni put do Krima, koji je zauzela 2014., i ušća rijeke Dnjepar.
Stanovnici Hersona prikazani su na snimci koju su snimili ruski mediji kako okupljeni u gradskoj riječnoj luci čekaju u dugim redovima da se ukrcaju na čamce kako bi došli do lijeve, istočne obale rijeke Dnjepar koja presijeca Ukrajinu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa