Početkom svibnja procurio dokument iz kojeg proizlazi da je američki Vrhovni sud na pragu ukidanja presedana čime bi države na saveznoj razini dobile mogućnost zabrane pobačaja budući da on više neće predstavljati ustavno pravo. Nakon što su najutjecajniji američki mediji objavili nelegalno pušteni dokument, na Vrhovnom sudu pokrenuta je istraga.
Osim što je nepoznati zaposlenik Vrhovnog suda dao medijima dokument uoči važne odluke suda, Demokrati i lijevi mediji oštro su napali Vrhovni sud ustvrdivši da pokušava ženama oduzeti pravo na izbor. U narednim danima objavljene su adrese konzervativnih sudaca te su ispred njihovih kuća održani prosvjedi, što se inače smatra nedopuštenim pritiskom. Predsjednik Joe Biden nije osudio pokušaj pritiska na Vrhovni sud već je i sam zaprijetio da su “spremni” ako Vrhovni sud ukine “saveznu zaštitu pobačaja”.
“Poput terorističkog napada i financijskog kraha”
Kao odgovor na nacrt mišljenja Vrhovnog suda koje je “procurilo” u javnost, aktivisti za pobačaj pozvali su na ometanje katoličkih misa.
No, nije stalo na tome pa je Washington Post objavio kolumnu u kojoj je najavljeno ukidanje presedana Roe v. Wade bio “šok za naš način života, društveni ekvivalent napada 11. rujna (koji su razbili naš osjećaj fizičke sigurnosti) ili kraha 2008. (koji je poništio naš osjećaj financijske sigurnosti)”. Uz te grube usporedbe kolumnist Dana Milbank je ustvrdio kako se radi o pokušaju radikalne promjenu društva koju su sudac Samuel Alito i njegovi suradnici spremni zabiti Amerikancima u grla”. On dodaje i da bi ta odluka mogla promijeniti rezultate nadolazećih izbora za Senat i Zastupnički dom Kongresa.
Mnogi su na društvenim mrežama kritizirali osudili pokušaj izjednačavanja zaštite nerođene djece sa zloglasnim napadima islamskih terorista koji su ubili gotovo tri tisuće nevinih ljudi.
“Usporedba spašavanja 630.000 života godišnje s ubojstvom 3.000 u jednom danu vjerojatno je najgluplji i najuvredljiviji stav koji sam ikada vidjela na Twitteru, a to puno govori”, napisala je korisnica na Twitteru.
Ne ću čitati ove gluposti, ali samo sam impresioniran što se u naslovu nije pozvao na ropstvo ili holokaust”, sarkastično je komentirao jedan korisnik.
Zanimljivi detalji o slučaju Roe protiv Wadea
Podsjetimo, vrhovni sud SAD-a je 1973. donio do danas često kritiziranu presudu u procesu Roe protiv Wadea kojom je ozakonjen pobačaj na zahtjev. A detalji o samom procesu Roe protiv Wadea, koje možda niste znali, vrlo su zanimljivi. Jane Roe, pravim imenom Norma McCorvick, iz Texasa, u čije je ime presuda donesena, ostala je trudna 1969. Prijatelji su je savjetovali da izjavi da je silovana, jer bi u tom slučaju mogla pobaciti. To nije prošlo jer nije bilo policijskog očevida, a ona se zatim obratila odvjetnicama koje su pokrenule proces protiv okružnog državnog tužitelja u Dallasu Henryja Wadea tvrdeći da je teksaški zakon o pobačaju protuustavan.
Budući da je proces trajao 3 godine, McCorvick ipak nije imala priliku pobaciti, nego je rodila dijete. Godine 1995. McCorvey je izjavila da u vrijeme sudskog procesa nije bila dovoljno informirana o pojedinostima postupka od strane odvjetnika i da nije bila upućena što stvarno pobačaj jest, te da ne bi sudjelovala u tome, da je znala punu istinu.
McCorvick je rodila ukupno troje djece – i sve do svoje smrti 2017. borila se za poništenje presude donesene u njeno ime, ali protiv njene volje.