Plenković: Postoje druga tijela koja mogu raspraviti temu Agrokora

Foto: Snimka zaslona

U emisiji Hrvatskoga radija “A sada Vlada” urednica i voditeljica Eliana Čandrlić za HRT uživo u Banskim dvorima razgovarala je s predsjednikom Vlade Republike Hrvatske Andrejom Plenkovićem. Povod razgovoru je prva godišnjica aktualnoga sastava Vlade Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uhvatili smo se u koštac sa svim problemima i donijeli političku stabilnost”

“Vrijeme leti. Bilo je iznimno puno zbivanja. Brojne su aktivnosti koje smo obavili. Za mene je bilo važno da smo se uhvatili u koštac sa svim problemima i donijeli političku stabilnost”, kazao je Plenković. Za krizu u Agrokoru kazao je kako je to nešto što nisu planirali. “Nismo svi sve znali, znali su oni koji su u to uključeni. Kad smo dobili informacije od Moody’sa nijednim potezom nismo napravili ništa što bi pogoršalo položaj Agrokora na tržištu. Nismo mogli tako veliku kompaniju prepustiti nekontroliranim procesima. Mogli smo nacionalizirati kompaniju što nismo učinili. Mogli smo pomoći tekućoj likvidnosti, što je na rubu zakona, ni to nismo učinili. Donijeli smo zakon o sistemskim kompanijama koji je vremenski ograničen i koji je spriječio gospodarski tsunami. Da nije bilo odluke bivšeg vlasnika i Uprave Agrokra zakon ne bi mogao biti primijenjen”, naglasio je premijer.

“Ako se donese pravni stav da nema prostora za rad povjerenstva, postoje druga tijela koja mogu raspraviti o Agrokoru”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje hoće li Saborsko istražno povjerenstvo za Agrokor nastaviti s radom, Plenković je kazao: “Naše su ruke čiste!”. Prema njegovu mišljenju iz ovog procesa moraju se izvući pouke. Ponovio je da prema Zakonu o istražnim povjerenstvima, ako se pokrene istraga o pitanjima kojima se bavi – povjerenstvo mora prestati s radom. “Ako se donese pravni stav da nema prostora za rad povjerenstva, postoje druga tijela koja mogu raspraviti o Agrokoru. Ovo je pravno jasno, nema prostora za nekakve interpretacije. Postoje saborski odbori i plenarne sjednice da se problem Agrokora zakonski raspravi”, kazao je. O budućnosti te kompanije istaknuo je kako je bitno da se u zakonskom roku postigne nagodba, napravi restrukturiranje te da je Vladi važno da se zadrže radna mjesta i nastavi proizvodnja.

“Ne vidim nikakav razlog ni za kakve rekonstrukcije Vlade”

Penković je najavio kako će Vlada na današnjoj sjednici odbiti inicijativu za ostavku ministrice Nade Murganić. Ministrica ima moje puno povjerenje. Ne vidim “nikakav razlog ni za kakve rekonstrukcije Vlade”. “Koristi se jedan kontekst koji je naslijeđen, neki dokumenti odlaze u javno savjetovanje bez da su dotaknuli ijednu točku u Vladi izvan resora u kojem su nastali. Sada smo utvrdili kontekst u kojem se to više neće događati. U ovom trenutku ne vidim nikakav razlog za bilo kakve rekonstrukcije”, rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Želimo sva otvorena pitanja sa Slovenijom riješiti na civilizirani način”

Komentirajući neriješena granična pitanja sa Slovenijom, Plenković je kazao kako se Miro Cerar i slovenska politika se nalazi u poziciji da ustraju na poštovanju arbitražne presude. Mi imamo i druga otvorena pitanja sa Slovenijom, želimo ih sva riješiti na civilizirani način. “Hrvatska želi da otvoreno pitanje granice bude predmet bilateralnih razgovora u dobrosusjedskom duhu, bez ikakvih jednostranih poteza na štetu druge strane koji bi mogli dovesti do remećenja odnosa između dvije zemlje”, rekao je premijer.

> Zašto su mediji bojkotirali skup HAZU-a Granice Republike Hrvatske – mostovi suradnje ili prijepora sa susjedima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poziv na konsenzus zbog uvođenja eura i ulaska u Schengen

Premijer se osvrnuo i na pozitivne gospodarske trendove te pitanje uvođenja eura i ulaska u Schengen. “Sve benefite ulaska u Europsku uniju, zajedničkog tržišta i korištenja fondova – treba kapitalizirati do kraja rada ove Vlade. U prvoj polovini 2020. imat ćemo šansu presjedati Vijećem EU-a. Vrlo dobro poznajem tu tematiku. Želim da Hrvatska bude u užem krugu onih koji vode europski projekt. S jedne strane imamo negativan publicitet Brexita, a s druge imate pristup novog francuskog predsjednika i kancelarke Merkel da se iz financijskih sredstava, pravnih dokumenata i politika izvuče maksimum. Tu želim da Hrvatska bude spremna i za Schengen 2019. i da ispunimo kriterije za pristupanje eurozoni 2022. ili 2023.”, rekao je Plenković. Pozvao je sve političke opcije na konsenzus vezano za pitanje uvođenja eura i ulaska u Schengen.

“Želimo dijalog s Rusijom jer je ona važna zemlja i globalni akter”

Govoreći o današnjem posjetu predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović Rusiji kazao je kako Hrvatska vlada želi “dijalog s Rusijom jer je ona važna zemlja i globalni akter”. “Mislim da je dobro da predsjednica ide u posjet Rusiji. Ono što je važno jest da niz pitanja bude dio dijaloga i da se kontakti etabliraju”, rekao je Plenković. Naglasio je da na njegovu inicijativu Hrvatska ima veleposlanika u Moskvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.