Zašto se smanjuje izborni prag s 5% na 3%?

Sadašnji izborni prag od 5%, u kombinacij s malim izbornim jedinicama, jest relativno visok za hrvatske prilike i predstavlja osnovnu prepreku svim političkim strankama, osim SDP-u i HDZ-u. Pravo sudjelovanja u raspodjeli zastupničkih mandata imaju samo stranke koje premaše taj izborni prag, što nije uspjelo (2011. g.) jednoj nekad značajnoj stranci – HSLS (sa 72 924 glasova) ili HSS-u (sa 71 450 glasova) koji je uspio dobiti samo jednog zastupnika. Tako visoki izborni prag nas faktično dovodi do dvostranačja – nadmetanja između HDZ-a i SDP-a, što svakako nije dobro jer nema pravične zastupljenosti u Saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Visoki izborni prag od 5% doprinosi i “propadanju” glasova. 2011. godine godine je na parlamentarnim izborima ukupno 606.356 birača, odnosno njih čak  25%, glasovalo za liste koje nisu prešle izborni prag od 5%. Zbog toga se smanjenje izbornog praga nameće kao jedna od nužnih mjera za pošteniji izborni sustav u kojem će saborski zastupnici stvarno biti predstavnici onih koji su za njih i glasali. U dobrim europskim primjerima najčešći raspon izbornog praga je od 2 do 4%, tako da predloženi izborni prag od 3% u Hrvatskoj zadovoljava i usporedne stručne standarde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.