Promaknuće donosi povišicu od 1500 kuna

Foto: Thinkstock

Istraživanje portala MojPosao, provedeno na 300 ispitanika, pokazalo je kako je čak 70 posto ispitanih u karijeri napredovalo, pri čemu je 80 posto ispitanika dobilo povišicu u prosjeku od 1500 kuna, ali i dodatne obveze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uz promaknuće, 85 posto ispitanika je dobilo veće odgovornosti, a 79 posto slučajeva pratila je povišica u prosjeku 1500 kuna neto. Gotovo 40 posto ispitanih promaknućem je dobilo podređene, a petina druge beneficije, poput mobitela ili automobila. Desetak posto promaknutih ostalo je bez pogodnosti, a njih četiri posto promaknuće je ocijenilo lošim i navelo posljedice kao što su duže radno vrijeme, prekovremeni rad, ali i zavist kolega”, navodi MojPosao.

Ispitanici su naveli da je u oko 75 posto slučajeva promaknuće formalno, tj. da je samo novi ili dopunjeni ugovor o radu. Ispitanici koji su promaknuće odbili učinili su to radi premalih beneficija u odnosu na odgovornost i posao koji bi im promaknuće donijelo, a 86 posto njih nikada nije odbilo promaknuće.

Rezultati pokazuju da stručna sprema utječe na mogućnost napredovanja. “Gotovo 80 posto ispitanika s visokom stručnom spremom napreduje, i njih trećina sama to zatraži. Napreduje i oko 70 posto ispitanika sa srednjom stručnom spremom, a napredovanje zatraži samo njih petina”, priopćeno je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promaknuto jedan posto žena više nego muškaraca

Muškarcima se promaknuće nudi u prosjeku pet posto češće nego ženama, oni u karijeri napreduju u 72 posto slučaja. Žene promaknuće traže više nego muškarci, te napreduju u 73 posto slučaja. Trećina žena koje su napredovale unutar tvrtke napredovanje su tražile same, dok je isto učinila četvrtina muškaraca. Oko 85 posto ispitanika koji su napredovali unutar iste tvrtke nisu sami tražili napredovanje, već im ga je ponudio poslodavac.

Kad je riječ o radu kod novog poslodavca, 40 posto zaposlenih očekuje napredovanje nakon godinu dana rada, trećina to očekuje nakon dvije, a petina za manje od godinu dana. Sedam posto ih ne očekuje napredovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjene djelatnika su u gotovo 70 posto slučajeva razlog napredovanja, a zbog širenja poslovanja i novih zapošljavanja promaknuto je 44 posto ispitanih. Napredovanje je najčešće kombinacija dobrih poslovnih rezultata i staža u tvrtki, pa je tako polovica ispitanika napredovanje zaslužila temeljem tih faktora, kaže se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.