Širenje gradova troši sve više vode i opustošuje selo

Fotot: Getty images

Širenje gradova troši sve više vode, jačajući učinke klimatskih promjena i prijeteći stvaranjem “prašnjave i pustinjske” seoske okolice, upozorili su u četvrtak znanstvenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodni tim stručnjaka izračunao je da se najmanje 16 milijardi prostornih metara vode, ili ukupan godišnji tok Colorada u SAD-u, svake godine ispumpa iz sela u gradove.

To je tek manji dio globalnog problema koji će dodatno eskalirati, imajući na umu procjene UN-a da će se do 2050. 2,5 milijardi ljudi preseliti u gradove.

“Urbanizacija sve više postaje natjecanje između gradova i poljoprivrede”, rekao je autor studije Dustin Garrick s Oxforda. “To je već sada veliki problem i najvjerojatnije će postati još veći”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Garrick kaže da je svijet nepripremljen zbog nedostatka podataka, posebno za Južnu Ameriku i Afriku.

Studija, objavljena u časopisu Environmental Research Letters, analizirala je stotinu ranijih istraživanja o prebacivanju vode iz ruralnih područja u gradove.

U njima se identificira više od stotinu projekata, cjevovoda ili brana kojima se voda skreće u 69 gradova radi zadovoljavanja potreba 383 milijuna ljudi, uglavnom u Sjevernoj Americi u Aziji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U brojnim slučajevima to je koristilo gradovima na štetu seoskog stanovništva i izazvalo prosvjede farmera koji su ostali bez vode.

Uzimajući u obzir da će suše i druge ekstremne vremenske nepogode postati češće zbog globalnog zatopljenja, napetosti će se pojačati, upozorio je Mbaye Mbeguere iz zaklade WaterAid. “No, bolje planiranje moglo bi pomoći, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.