Širenje gradova troši sve više vode, jačajući učinke klimatskih promjena i prijeteći stvaranjem “prašnjave i pustinjske” seoske okolice, upozorili su u četvrtak znanstvenici.
Međunarodni tim stručnjaka izračunao je da se najmanje 16 milijardi prostornih metara vode, ili ukupan godišnji tok Colorada u SAD-u, svake godine ispumpa iz sela u gradove.
To je tek manji dio globalnog problema koji će dodatno eskalirati, imajući na umu procjene UN-a da će se do 2050. 2,5 milijardi ljudi preseliti u gradove.
“Urbanizacija sve više postaje natjecanje između gradova i poljoprivrede”, rekao je autor studije Dustin Garrick s Oxforda. “To je već sada veliki problem i najvjerojatnije će postati još veći”, dodao je.
Garrick kaže da je svijet nepripremljen zbog nedostatka podataka, posebno za Južnu Ameriku i Afriku.
Studija, objavljena u časopisu Environmental Research Letters, analizirala je stotinu ranijih istraživanja o prebacivanju vode iz ruralnih područja u gradove.
U njima se identificira više od stotinu projekata, cjevovoda ili brana kojima se voda skreće u 69 gradova radi zadovoljavanja potreba 383 milijuna ljudi, uglavnom u Sjevernoj Americi u Aziji.
U brojnim slučajevima to je koristilo gradovima na štetu seoskog stanovništva i izazvalo prosvjede farmera koji su ostali bez vode.
Uzimajući u obzir da će suše i druge ekstremne vremenske nepogode postati češće zbog globalnog zatopljenja, napetosti će se pojačati, upozorio je Mbaye Mbeguere iz zaklade WaterAid. “No, bolje planiranje moglo bi pomoći, dodao je.