Cijepljenje – pravo izbora: činjenice o karcinomu materničnog vrata i infekciji HPV-om

Foto: Thinkstock

Približava se ovogodišnji Tjedan prvencije raka materničnog vrata (24.-30. siječnja) u kojem će se puno govoriti o toj bolesti i o načinima njezina sprječavanja. Kao i prethodnih godina, posebno će se naglašavati velika proširenost i ozbiljnost bolesti, značaj infekcije humanim papiloma virusom (HPV) i korist od cijepljenja protiv tog virusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građanska inicijativa „Cijepljenje – pravo izbora“ pri Hrvatskoj udruzi za promicanja prava pacijenata upućuje javnosti otvoreno pismo u kojem upozoravaju na činjenice o karcinomu materničnog vrata, infekciji HPV-om i cjepivu protiv HPV-a.

Tvrdnje nadležnih o tome da je cjepivo protiv HPV infekcije sigurno, odnosno neškodljivo, nisu točne. Proizvođači HPV cjepiva imaju veliki komercijalni interes u njegovoj prodaji. HPV infekcija može se uspješno spriječiti edukacijom o odgovornom spolnom ponašanju. Pismo Građanske inicijative „Cijepljenje – pravo izbora“ motivirano je isključivo brigom za interese i dobrobit djece. Htjeli bi izbjeći ono što se dogodilo u Danskoj gdje nakon masovnog cijepljenja protiv HPV-a gotovo 2000 djevojaka pati od njegovih posljedica.

U nastavku prenosimo pismo Građanske inicijative „Cijepljenje – pravo izbora“:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjedoci smo da se iz godine u godinu o ovoj temi javnosti podastiru netočne informacije, odnosno tvrdnje i preporuke bez znanstvenog uporišta.

Dužnost je nadležnih stručnjaka i ustanova, ali i sredstava javnog priopćavanja, dati potpunu i objektivnu informaciju o sadržaju koji je u pitanju.

Članovi građanske inicijative „Cijepljenje – pravo izbora“ smatraju svojom obvezom obavijestiti javnost o sljedećim obilježjima karcinoma materničnog vrata, infekcije HPV-om i cjepiva protiv HPV-a:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Od raka materničnog vrata u Hrvatskoj obolijeva oko 16 od 100 000 žena godišnje. To je 3 % od ukupnog broja zloćudnih bolesti u ženskoj populaciji. Uz liječenje bolest preživi više od polovine žena, odnosno tri čevrtine mlađih od 44 godine. Slijedom navedenih pokazatelja smrtnost od karcinoma materničnog vrata u nas je razmjerno niska.

2. Infekcija humanim papiloma virusima (HPV) česta je i obzirom da se prenosi spolnim putem vezana je uz rizično spolno ponašanje (veći broj partnera, veza s promiskuitetnim partnerom). Uglavnom prolazi bez simptoma i virusi se u velikoj većini (90-95 % slučajeva) spontano eliminiraju iz organizma.

3. Rak materničnog vrata razvit će izrazito mali broj žena s kroničnom zarazom određenim tipovima HPV-a, i to u razdoblju od 20-40 godina. Neki slučajevi karcinoma materničnog vrata nisu povezani s HPV infekcijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Cjepivo protiv HPV-a promiče se s obrazloženjem, odnosno ciljem smanjenja pobola i smrtnosti od raka materničnog vrata. Do sada, međutim, ne postoje dokazi da je spriječilo ijedan slučaj klinički relevantnog raka materničnog vrata, i da je ijednoj ženi produžilo život. Ono sprječava tek infekciju HPV-om i intraepitelnu displaziju (promjenu na sluznici materničnog vrata koja se smatra prethodnicom invazivnog karcinoma), a i to tek djelomično – samo za neke sojeve virusa, s učinkovitošću od 90-95 %.

5. Djelotvornost cjepiva nedostatno je istražena u muškoj populaciji te u populaciji žena mlađih od 16 i starijih od 26 godina. Trajanje zaštitnog učinka je nepoznato.

6. Tvrdnje nadležnih o tome da je cjepivo protiv HPV infekcije sigurno, odnosno neškodljivo, nisu točne. Naime, nuspojave cjepiva nisu sustavno istražene i nedostatno se prijavljuju, pa nemamo točnih saznanja o njihovoj prirodi i učestalosti.

7. U medicinskoj literaturi postoje brojni izvještaji i opisi klinički značajnih nuspojava koje se povezuju s HPV cjepivom. One uključuju: nesvjesticu, pad krvnog tlaka, glavobolju, gubitak vida, grčeve, trnce, paralizu živaca, sindrom kroničnog umora, alergijske reakcije, autoimune poremećaje, vensku trombozu, plućnu emboliju, upalu gušterače i smrt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

8. Širom svijeta formiraju se udruge oštećenika, koji zajedno s odgovornim liječnicima i znanstvenicima protestiraju i zahtijevaju moratorij na cijepljenje protiv HPV-a. Niču internetske stranice s neovisnim informacijama i svjedočenjima žrtava, snimaju se filmovi i redaju sudske tužbe protiv proizvođača HPV vakcina. Na prezentaciji u Europskom parlamentu 2015. godine otvorena su brojna pitanja i dileme te je zatraženo da zemlje EU prestanu promicati HPV cjepivo. Japanska ga vlada od 2013. godine više ne preporučuje, a brazilska je početkom ove godine smanjila broj doza.

9. Proizvođači HPV cjepiva imaju veliki komercijalni interes u njegovoj prodaji. Ostvarili su izniman utjecaj na znanstvena istraživanja učinkovitosti i sigurnosti cjepiva, na stručnu izobrazbu liječnika te na zdravstvenu administraciju koja ga odobrava i uvodi. Stoga službene tvrdnje i preporuke u vezi s cjepivom protiv HPV-a treba smatrati pristranima i nevjerodostojnima. To vrijedi i za Europsku agenciju za lijekove (EMA) čiji je odbor stručnjaka redom povezanih s proizvođačima vakcina, nedavno zaključio da nema dokaza za vezu cjepiva i određenih zdravstvenih poremećaja.

10. HPV infekcija može se uspješno spriječiti edukacijom o odgovornom spolnom ponašanju (izbjegavanje promiskuiteta, korištenje zaštite pri spolnom odnosu) i redovitim ginekološkim pregledima s PAPA testom.

Na internetu su dostupni podaci iz znanstvenih istraživanja koji potkrepljuju navedene postavke. Kao izvor informacija može poslužiti mrežna stranica Inicijative „Cijepljenje – pravo izbora“ www.cijepljenje.info. Inicijativa i Udruga stoje na raspolaganju za sva dodatna pitanja i objašnjenja.

Zaključno želimo naglasiti da je ovo pismo motivirano isključivo brigom za interese i dobrobit djece. Htjeli bismo izbjeći ono što se dogodilo u Danskoj gdje nakon masovnog cijepljenja protiv HPV-a gotovo 2000 djevojaka pati od njegovih posljedica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.