Promjene načina života smanjuju rizik od spontanog pobačaja

Više od četvrtine spontanih pobačaja tijekom prve trudnoće moglo bi se spriječiti unošenjem određenih promjena u načinu života, pokazuju istraživanja provedena u Danskoj, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživači kažu da podizanje više od 20 kg svakoga dana tijekom trudnoće i pretilost ili pothranjenost povećavaju rizik od spontanog pobačaja.

U žena koje su prošle rane tridesete, koje piju alkohol i rade noćne smjene tijekom trudnoće također je veća vjerojanost spontanog pobačaja, kažu istraživači čija studija se bavila analizom 91 427 žena.

U Velikoj Britaniji više od jedne na sedam trudnoća završava spontanim pobačajem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživači sa Sveučilišta u Kopenhagenu, koji su proveli studiju, rekli su da se spontani pobačaji mogu spriječiti samo ako se smanje svi rizični čimbenici.

Rad je objavljen u časopisu International Journal of Obstetrics and Gynaecology.
Anne-Marie Nybo Andersen, viši istraživač na Sveuilištu u Kopenhagenu, kaže: „Glavna je poruka ovoga rada da su spontani pobačaji nešto što se može spriječiti.“

Andersen kaže da je rad značajan zato što pokazuje relativnu važnost različitih čimbenika povezanih s načinom života u uzrokovanju spontanog pobačaja, a ne specifičnijih čimbenika, kao što su određeni lijekovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući da su rezultati dobiveni iz perspektive zdravlja određene populacije, mogu se primijeniti na mnogo ljudi, od pojedinačnih parova do ljudi koji su zaduženi za politike povezane s majčinstvom, propise o radu i potporu studenticama koje zatrudne, rekla je.

Andersen dodaje: „Svi, mladi muškarci i žene, kao i oni koji imaju političke odgovornosti, moraju imati na umu da odlaganje trudnoće do sredine tridesetih godina povlači za sobom znatno povećani rizik spontanog pobačaja.“

Za studiju su analizirane trudnoće uključene u dansku nacionalnu kohortu rođenja od 1996. do 2002. godine. Istraživači su otkrili da je 3,5% žena pobacilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tražili su poveznice između pobačaja i načina života prikupljanjem podataka preko telefonskih intervjua provedenih uz pomoć računala.

Caroline Overton, glasnogovornica na Kraljevskom koledžu porodničara i ginekologa, kaže: „Ovo je vrlo zanimljiva studija zbog jako velike populacije.“

Dodala je da studija potvrđuje veliki broj savjeta koji se trenutačno daju u Velikoj Britaniji u cilju promicanja zdrave trudnoće, kao što je izbjegavanje alkohola, ali nije sigurna kako bi studija mogla biti primjenjiva na Britanke.

Na temu rezultata Overton je dodala: „Dvadeset kilograma je veličina putne torbe koju nosimo na godišnji odmor. Većina nas rijetko podiže takav teret.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žene koje žele začeti isto tako trebaju imati uravnoteženu prehranu, paziti da nisu „premršave“ ili pretile, prestati pušiti i zatražiti od svog partnera da radi to isto, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.