U svijetu se svakih 40 sekundi počini samoubojstvo

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila je podatak da se u svijetu svakih 40 sekundi počini samoubojstvo, dodajući da na godišnjoj razini samoubojstvo počini 800.000 ljudi, a broj pokušaja samoubojstava možda je i do dvadeset puta veći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 1,5 milijuna ljudi u svijetu svake godine umre nasilnom smrću, od čega je 800.000 samoubojstava, što je više nego žrtava rata ili prirodnih katastrofa, kaže se u izvješću.

“Samoubojstva nažalost prečesto nemaju prioritet kao velik javnozdravstveni problem”, upozorila je glavna direktorica SZO-a Margaret Chan.

Po podatcima za 2012., države s najvećim brojem samoubojstava, u kojima ih je najmanje 15 na 100.000 stanovnika, uglavnom se nalaze u jugoistočnoj Aziji, istočnoj Africi i istočnoj Europi. Tu spadaju i Japan, obje Koreje, Kazahstan, Turkmenistan, Gvajana i Surinam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosječna stopa samoubojstava u svijetu 2012. iznosila je 11,4 na 100.000 stanovnika. Europski prosjek je 12, što znači da je te godine zabilježeno 35.000 slučajeva samoubojstva.

Većina samoubojica ima više od 50 godina, a samoubojstvo počini dvostruko više muškaraca nego žena.

Najviša stopa samoubojstava zabilježena je kod starijih od 70 godina u gotovo svim dijelovima svijeta. Među mladima od 15 do 29 godina samoubojstvo je drugi uzrok smrti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo 28 država donijelo je do sada programe za borbu protiv tog problema, a u 25 država samoubojstvo i pokušaj samoubojstva smatraju se kaznenim djelima (Afrika, Latinska Amerika).

Među 20 država najpogođenijih tim problemom je i šest europskih. Najvišu stopu samoubojstava ima Bjelorusija (35,5), a slijede Litva (28,2), Rusija (19,5), Mađarska (19,1), Ukrajina (16,8), Poljska (16,6), Latvija (16,2), Finska (14,8) i Belgija (14,2).

U zemljama sa snažnom katoličkom tradicijom broj samoubojstava bitno je manji. U Italiji iznosi 4,7, a Španjolskoj 5.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetski rekord zabilježen je u Gvajani, gdje stopa samoubojstava iznosi 44,2, a slijedi Sjeverna Koreja s 38,5.

S druge strane, najnižu stopu od 0,4 stanovnika na 100 tisuća ima Saudijska Arabija.

Ključni koraci za smanjenje broja samoubojstava uključuju ograničenje pristupa pesticidima, oružju i nekim lijekovima, koji se najčešće koriste za samoubojstvo, preporučuje SZO, a kao moguću mjeru za prevenciju ističe internet i društvene medije.

Članice SZO-a obvezale su se prošle godine da će broj samoubojstava smanjiti za 10 posto do 2020.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.