Afrika mora zaštititi slonove i nosoroge

baluda, pixabay

Budućnost afričkih slonova i nosoroga ovisi o sposobnosti zemalja Crnog kontinenta da se zajedno bore protiv krivolova, rekao je u petak kenijski predsjednik na istočnoafričkom summitu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi pokazala svoju odlučnost u tom smjeru, Kenija će u subotu spaliti 105 tona zaplijenjene bjelokosti i tako poslati poruku da je prva vrijednost slonove kosti na živim životinjama koje privlače turiste u afričke savane i šume.

Prije četrdesetak godina u Africi je bilo 1,2 milijuna slonova, a danas ih je 400 tisuća. Godišnje ih se u krivolovu ubije oko 30 tisuća.

Budućnost za nosoroge još je crnja, njih je ukupno ostalo manje od 30 tisuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Krivolovci ne mare za državne granice, kao niti banditi koji krijumčare dijelove ubijenih životinja izvan kontinenta. Nema rješenja za taj problem koji bi neka zemlja moga sprovesti sama”, rekao je kenijski predsjednik Uhuru Kenyatta.

Krivolovci su se znali u prošlosti koristiti strojnicama kako bi ubili više životinja istovremeno.

“To je kontinentalno pitanje”, rekao je Ian Craig, aktivist za zaštitu životinja. “Cijela Afrika mora uskladiti napore na zaštiti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Keniji su samo 93 slona ubijena prošle godine, znatno manje od 384 tri godine prije. Ali Kenija je ostala tranzitna točka krijumčara.

Konzervatori pozivaju na akciju u rasponu od boljeg kaznenog progona krivolovaca do rezanja potražnje za bjelokosti, koja uglavnom dolazi iz Azije.

“Politička volja, to je ključno”, rekao je Max Graham, osnivač udruge “Space for Giants” (Prostor za divove). Njegova grupa podržava tehnike za borbu protiv krivolova i zaštitu staništa slonova i nosoroga. Radi se o boljoj komunikaciji s lokalnim stanovništvom, boljem obavještajnom radu, postrojbama rendžera za brzu reakciju i helikopterima opremljenim uređajima za noćno promatranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za sjevernog bijelog nosoroga je, nažalost, prekasno. Ostala su još samo tri primjerka te vrste i pod 24-satnom su zaštitom. Znanstvenici se utrkuju s vremenom pokušavajući pronaći neku rasplodnu tehniku za ostarjele životinje.

Ostvaren je i napredak u suzbijanju međunarodne ilegalne trgovine slonovom i nosorogovom kosti. Kina i SAD, dva najveća tržišta, najavila su planove kojima će gotovo potpuno zabraniti njihov uvoz i izvoz.

Cijena bjelokosti u Hong Kongu, glavnoj ruti do kineskog tržišta, pala s 1500 dolara za kilogram prije dvije godine na 380 dolara danas. “Nikad nije dovoljno brzo, ali napredujemo u dobrom smjeru”, rekao je Peter Knights, izvršni direktor WildAida, koji se zalaže za prekid te trgovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.