Braća i sestre u istoj sobi: koje su prednosti zajedničkog prostora?

braća
Foto: depositphotos

Braća i sestre u istoj sobi često ne znači gužvu. Dijeljenje dječje sobe nerijetko ima puno prednosti. Često odrasli automatski pretpostavljaju da svako dijete želi svoju sobu. Skloni su osjećati se loše kad to ne mogu omogućiti svojoj djeci još dok su bebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djeca do školske dobi obično ne vole spavati sama u sobi

No, iskustvo pokazuje da s odvojenim sobama za djecu ne treba žuriti. Čak i ako si to možete priuštiti. Djeca do školske dobi, a mnoga i duže zapravo ne vole spavati sama u prostoriji niti općenito bolje napreduju ako pretežito borave sami. Zajednički prostor znači i dijeljenje igračaka, učenje kompromisa i razvijanje komunikacijskih vještina što je svakako dobro za djecu, piše Frendica.online.

Braća i sestre – kutak za sebe

Ono što djeca od druge, treće godine na dalje svakako trebaju jest svoj kutak, odnosno mjesto na kojem se povremeno mogu na kratko osamiti. To može biti njihov krevet ili izdvojen prostor za igru, a više od broja kvadrata važno je da i odrasli i braća i sestre poštuju taj prostor.

Poštivanje osobnih granica u obitelji

Nitko u kući ne može slušati glazbu tako glasno da ometa sve druge, koristiti previše parfema ili pozivati goste kad god poželi. Sve obitelji imaju svoja pravila ponašanja. Neke ih pišu na ploči, a u nekima se podrazumijevaju bez puno rasprave. Čim se djeca nauče samostalno presvlačiti važno je poticati ih da poštuju obiteljska pravila o prostoru u kojem možemo biti bez odjeće. Neke obitelji odredit će pravilo da se svi članovi obitelji presvlače samo u kupaonici ili iza paravana za presvlačenje koji se, na primjer, može staviti u kut sobe. Važno je polako i strpljivo učiti djecu kućnim pravilima kako bi do predpubertetske dobi ta pravila bila usvojena. Poštovanje osobnih granica preduvjet je za dijeljenje sobe s braćom odnosno sekama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Starija braća u jednoj sobi

U pubertetu djeca polako traže sve više samostalnosti. Ako im ne možete omogućiti vlastitu prostoriju u stanu svakako je poželjno pružiti im malo više privatnosti unutar iste sobe. Postoje brojna tehnička rješenja kojima možemo ograditi dio prostora. Osim polica, paravana, zastora i panel zavjesa danas postoje i pregrade sa zvučnom izolacijom. A prostor u sobi može biti odijeljen i različitim razinama povišenih kreveta.

Ako se radi o djeci koja nisu biološki braća i sestre, a dio su iste obitelji važno je obratiti pažnju na bliskost i povezanost koja nastaje u ranom djetinjstvu. Ako su djeca pridružena obitelji nakon što su već formiranih navika i osobnosti poželjno je odvojiti djecu prema spolu u odvojene sobe i poštovati njihovu privatnost.

Da zajednička soba može značiti i puno zabave dokazuju brojne obitelji. Usprkos većem broju kvadrata najviše borave u zajedničkom dnevnom boravku i kuhinji. A od spavaćih soba koriste samo sobu za roditelje i možda jednu dječju sobu. Dok druge prostorije pretvaraju u radnu sobu, igraonicu, teretanu ili sobu za goste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija    

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.