Duda varalica zdravija od sisanja prsta?

Foto: Thinkstock

Neku sasvim malu djecu povremeno može smiriti jedino duda varalica i roditelji zbog toga ne bi trebali biti zabrinuti, piše u zadnjem broju njemačkoga časopisa o obiteljskom zdravlju “Junge Familie”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački znanstvenici tvrde da su moderne anatomski napravljene dude puno bolje za djetetovu čeljust od prsta. Naime, sisanje palca može utjecati na razvoj djetetovih zubića. Poznata je ortodontska anomalija pod nazivom “otvoreni zagriz”.

Osim važnosti anatomskog oblika u izboru dude, roditelje treba upozoriti da izbjegavaju njezino umakanje u zaslađene sokove ili hranu, kako bi se spriječio nastanak karijesa mliječnih zuba.

Oni ne moraju uskraćivati djeci dudu do treće godine života, no nakon toga bi naviku trebalo prekinuti, ali postupno i pritom djetetu pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo s navršene tri godine dijete već sasvim dobro govori, uživa u druženju s vršnjacima pa u zanosu igre može satima zaboraviti na dudu. Ako je tužno, umjesto da počne sisati palac ili dudu, svoje će osjećaje iskazati riječima, a to znači da mu duda više ne mora biti najbolja tješiteljica.

U nekim zemljama svijeta djeca, pri odvikavanju, objese dudu na posebno dizajnirano stablo. I dobra vila može pomoći, ukoliko dijete koje je odbacilo dudu nagradi malim poklonom.

Siliti dijete da odjedanput prestane koristiti dudu nije pametan potez. Može biti i kontraproduktivno, smatraju njemački stručnjaci. Trogodišnjaci su, primjerice u stanju cijeli dan biti bez dude, no prije spavanja ili u nekim posebnim prilikama ona će im i dalje biti potrebna i to im ne treba uskratiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.