EU računa na kompromis o imenu Makedonije do srpnja

Foto: Thinkstock

Europska unija vjeruje u mogućnost da se do srpnja riješi bilateralni spor između Atene i Skoplja o imenu Makedonije, rekao je u četvrtak europski povjerenik za proširenje Johannes Hahn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednjih mjeseci su se intenzivirali pregovori između dviju prijestolnica u vezi tog spora koji kvari njihove odnose nakon neovisnosti male zemlje i nakon raspada bivše Jugoslavije.

Marijana Petir za Narod.hr: Bojim se ako se nastave pritisci na Makedoniju, da će doći do destabilizacije cijele regije

Makedonija je regija na sjeveru Grčke i Atena smatra to ime dijelom svoje kulturne baštine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hahn je u Sofiji rekao da vjeruje da postoje izgledi da se taj spor riješi do kraja bugarskog predsjedanja EU 30. lipnja.

U Bugarskoj do petka traje neformalni statanak ministara vanjskih poslova EU i zemalja zapadnog Balkana.

Makedonski ministar vanjskih poslova Nikola Dimitrov je primijetio da do kompromisa još ima dosta posla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Početkom veljače je makedonski premijer Zoran Zaev rekao da prihvaća geografsku oznaku za ime. To bi prema pisanju tiska mogla biti “Gornja Makedonija”, “Sjeverna Makedonija” ili “Makedonija-Skoplje”.

Nekoliko činjenica o sukobu Makedonije i Grčke oko imena koje možda niste znali

Deseci tisuća protivnika kompromisa o imenu Makedonije su prosvjedovali 4. veljače u Ateni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog spora o imenu Grčka koja priječi Makedoniji put prema punopravnom članstvu u NATO-u i EU-u. Skoplje računa na rješenje spora kako bi se deblokirali pristupni pregovori za EU.

Dimitrov je u petak naglasio da njegova zemalja poduzima sve moguće napore za postizanje dogovora o datumu pokretanje tih pregovora do kraja bugarskog predsjedanja EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.