Europska komisija je u srijedu predložila da se Francuskoj dade još dvije dodatne godine za ispravljanje prekomjernog proračunskog deficita, što je treći put da ta zemlja dobiva produljenje.
Nove preporuke Francuskoj za smanjenje deficita
Francuska je prema ranijem planu trebala ove godine svesti proračunski deficit ispod tri posto BDP-a, što je gornja dopuštena granica. Sada Komisija predlaže da se produlji do 2017.
Francuska vlada za ovu godinu planira deficit od 4,1 posto BDP-a, a spuštanje ispod granice od tri posto planira za 2017., što je također vrlo ambiciozan rok, pogotovo ako se ima u vidu da se te godine održavaju predsjednički izbori.
Komisija je najavila da će sljedećih dana pripremiti nove preporuke Francuskoj za smanjenje deficita. Ne bude li Francuska poštovala te preporuke u svom Nacionalnom reformskom planu koji mora predati u travnju, Komisija će onda proučiti situaciju i zaoštriti postupak, upozorio je potpredsjednik Komisije Valdis Dombrovskis.
Komisija je također odlučila da neće poduzimati nikakve mjere protiv Italije i Belgije, zbog visokog javnog duga, koje zajedno s Francuskom imaju najviše problema s proračunom u eurozoni. Jednako je i s Finskom, koja ima javni dug preko 60 posto, ali zbog velikog ulaganja te zemlje u krizne fondove eurozone, Komisija je odlučila ne pokretati postupak.
Komisija je najavila prošli tjedan da će odluke o Francuskoj, Italiji i Belgiji predstaviti u petak, zajedno s analizama ekonomskih politika u svih 28 zemalja članica i dubinskim analizama u 16 zemalja članica.
Ovih se dana spominjala mogućnost da se objavljivanje tog “zimskog ekonomskog paketa” odgodi za sljedeći tjedan, a onda ih je Komisija na opće iznenađenje objavila u srijedu.
Na upit zašto je Komisija požurila i iznenadila sve Dombrovskis je rekao da su danas na sjednici Komisije imali vrlo iscrpnu raspravu i donijeli odluke te da ne bi imalo smisla čekati s objavljivanjem.
Treći dio paketa – izvješća s analizama ekonomskih politika u svih 28 zemalja članica – bit će, po najavi Komisije, objavljen u četvrtak.
Ove prijedloge Komisije trebaju potvrditi ministri financija zemalja članica, što se očekuje u ožujku. Ministri financija obično prihvaćaju prijedloge Komisije bez velikih promjena.
Sve zemlje članice moraju do sredine travnja poslati u Bruxelles svoje proračunske i refomske planove, koje će onda Komisija proučiti i u svibnju objaviti nove preporuke zemljama članicama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa