Hrvatska i Njemačka potpisale sporazum o sveobuhvatnoj suradnji

Foto: Fah

Hrvatska i Njemačka potpisale su u četvrtak u Berlinu sporazum o sveobuhvatnoj suradnji koji su ocijenili kao “prekretnicu” u odnosima dviju zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović-Burić i njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas potpisali su u Berlinu Zajedničku izjavu o pojačanoj suradnji između hrvatske i njemačke vlade s Akcijskim planom, kojom se predviđa dodatno jačanje suradnje u bilateralnim odnosima, ali i europskoj politici.

„Mislim da potpisivanje ovih dokumenata možemo opisati kao prekretnicu u našim bilateralnim odnosima koji se i onako dobro razvijaju i koji će se na osnovi ovog Akcijskog plana dodatno intenzivirati“, rekao je njemački šef diplomacije.

Po njegovim riječima, akcijski plan kojim se definira proširenje suradnje između dviju vlada sadrži „sveobuhvatnu paletu tema“ poput digitalizacije, dualnog sustava obrazovanja, znanosti i istraživanja, zaštita klime i pitanja sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka je važan trgovinski partner

Hrvatska ministrica istaknula je kako je Njemačka jedan od najvažnijih vanjskotrgovinskih partnera Hrvatske te da će sporazum o proširenju suradnje, čije potpisivanje su još krajem kolovoza u Berlinu dogovorili njemačka kancelarka Angela Merkel i hrvatski premijer Andrej Plenković, dodatno ojačati međusobne odnose.

Dodala je kako Akcijski plan predviđa jačanje suradnja na desetak područja, od zajedničkog interesa u vanjskoj i europskoj politici pa preko gospodarstva, obrazovanja, kulture, sporta i parlamentarne suradnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Vjerujem da ćemo nakon dvije godine analizirati kako se plan realizira te ga proširiti na daljnja područja suradnje“, rekla je Pejčinović-Burić uoči razgovora s Maasom.

„Potpisivanje sporazuma je važan iskorak koji ćemo učiniti u sklopu već postojećeg partnerstva u EU-u i NATO-u te zajedničkog interesa za jugoistočnu Europu, što je bitno za stabilnost i sigurnost te regije ali i Europe u cjelini. Vjerujemo da će potpisivanje ovih ugovora vrlo ciljano podići razinu kontakata vezano uz dogovorene teme, ali i za konkretne projekte koji će se razviti iz tih kontakata“, rekla je Pejčinović-Burić.

O budućnosti EU

U razgovorima je bilo riječima o budućnosti Europske unije, posebice vezano uz pitanje proširenja te Brexit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački šef diplomacije ukazao je na činjenicu da će sljedeće godine Hrvatska i Njemačka jedna za drugom predsjedati Vijećem Europske unije.

„Ovu činjenicu želimo iskoristiti na europskoj razini za jednu konstruktivnu politiku i ja se već sad radujem zajedničkoj suradnji Njemačke i Hrvatske“, rekao je Maas.

On je istaknuo da će dvije glavne teme njemačkog predsjedanja biti jedinstvo i snaga.

„Mislim da se radi o pitanjima važnim za budućnost Europske unije i zato se radujem suradnji s Hrvatskom“, rekao je njemački ministar.

Maas je istaknuo da Hrvatska kao „regionalna sila“ donosi bogato iskustvo u odnosima Europske unije i zapadnog Balkana.

„Zapadni Balkan je za EU strateški ključna regija. Ono što nam je potrebno u našem susjedstvu je stabilnost, demokracija, gospodarski rast i zato zapadnom Balkanu na možemo okrenuti leđa. To bi bila velika greška“, rekao ja Maas.

Hrvatska šefica diplomacije također je istaknula kako je važno intenziviranje suradnje između Njemačke i Hrvatske između ostalog i zbog godine koja slijedi, u kojoj će obje zemlje predsjedati EU-om.

„Razgovarat ćemo o zemljama jugoistočne Europe i njihovom putu i napretku ka članstvu u EU, naravno kada se za to stvore uvjeti“, rekla je hrvatska ministrica.

Njemački ministar ukazao je i na dobre veze između građana dviju zemalja. „U Njemačkoj živi 370.000 hrvatskih državljana a prošle godine je i rekordni broj njemačkih gostiju posjetio Hrvatsku. To je za mene primjer za Europu koja se živi i mi smo po osjećaju susjedi“, rekao je Maas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.