Britanski premijer Boris Johnson rekao je u srijedu strankama u Sjevernoj Irskoj da je predan mirovnom sporazumu od Velikog petka i obećao da neće biti tvrde granice u Irskoj bez obzira na to kakav će se Brexit provesti, rekla je glasnogovornica.
“Razgovarali su i o Brexitu te je premijer jasno rekao da će Ujedinjeno Kraljevstvo napustiti Europsku uniju 31. listopada na bilo koji način i ponovio da on to kani učiniti sa sporazumom”, rekla je.
“Bez obzira na scenarij, vlada je predana svojim obvezama što proizlaze iz mirovnog Sporazuma na Veliki petak te ni u kojem slučaju neće biti fizičkih provjera ili infrastrukture na granici”, prenosi Reuters.
Johnson je u razgovorima u Sjevernoj Irskoj inzistirao da ta pokrajina dobije svoju vladu, u koju su uključeni probritanski unionisti i katolički nacionalisti, jer takvu miješanu vladu propisuje Sporazum od Velikog petka.
“Ljudi Sjeverne Irske su bez vlade, dvije godine i šest mjeseci, stoga je u mojem prvom fokusu danas da učinimo sve kako bismo im pomogli da opet budu operativni”, rekao je.
Razgovarao je s predstavnicima pet političkih stranaka u pokušaju da oživi lokalni parlament, piše njemačka agencija dpa.
Sjeverna Irska nema pokrajinski parlament otkako su se DUP i Sinn Fein razišli na kontroverznom pitanju obnovljive energije.
Boris Johnson šalje glasnika s porukom u Bruxelles
Savjetnik Borisa Johnsona za Europu doputovao je u srijedu u Bruxelles kako bi donio poruku britanskog premijera u kojoj ovaj traži “ukidanje (irskog) sigurnosnog mehanizma” zbog kojeg se brexit našao u slijepoj ulici, priopćio je Downing Street.
Savjetnik “David Frost je u Bruxellesu gdje će se sastati s glavnim dužnosnicima i osobno im prenijeti premijerovu poruku”, rekao je glasnogovornik britanske vlade. Kako navodi Bruxelles, zapravo će se sastati sa savjetnicima predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera i sa savjetnicima glavnog pregovarača EU-a za Brexit, Michela Barniera.
“Sigurnosni mehanizam” (“backstop” na engleskom) je posljednje rješenje koje bi trebalo spriječiti povratak fizičke granice na irskom otoku, gdje bi granica duga 500 km, koja britansku pokrajinu Sjevernu Irsku dijeli od Republike Irske, bila jedina kopnena granica između EU-a i Ujedinjenog Kraljevstva.
Taj mehanizam, predviđen ugovorom o istupanju iz EU-a koji su potpisali bivša britanska premijerka Therasa May i Bruxelles, sastoji se u uspostavi “jedinstvenog carinskog područja” koje bi obuhvaćalo EU i UK. Cilj mu je očuvati mirovni sporazum potpisan 1998. kojim je zaustavljen tridesetogodišnji sukob u Sjevernoj Irskoj, ali i cjelovitost jedinstvenog europskog tržišta.
To bi rješenje, prema sporazumu, trebalo biti privremeno dok se ne pronađe drugo rješenje.