Njemački šef diplomacije Maas sudjeluje u obilježavanju Varšavskog ustanka: ‘Njemačka je uzrokovala neizrecivu patnju kod svojih susjeda’

epa07373029 German Foreign Minister Heiko Maas delivers a speech during the 55th Munich Security Conference (MSC) in Munich, Germany, 15 February 2019. High level politicians and defense experts will meet for the Munich Security Conference from 15 to 17 February 2019. EPA/RONALD WITTEK

Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas u srijedu u Berlinu je istaknuo i pohvalio hrabrost sudionika Varšavskog ustanka u otporu njemačkoj okupaciji, čija 75. godišnjica se obilježava sutra u Varšavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Snaga otpora i hrabrost kojom se Poljska 1944. oduprjela njemačkoj okupaciji svjedoče o nevjerojatnoj želji za slobodom i samoodređenjem“, rekao je Heiko Maas u srijedu uoči odlaska u Varšavu na svečanosti obilježavanja 75. godišnjice Varšavskog ustanka.

„Gotovo potpunim uništenjem Varšave i smrću preko 200.000 Poljaka, Njemačka je prilikom gušenja ustanka uzrokovala neizrecivu patnju kod svojih susjeda“, rekao je Maas.

On je istaknuo i divljenje s obzirom na brzinu kojom se Poljska nakon Dugog svjetskog rata oporavila od ratnih razaranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Poljska i posebno Varšava nakon rata su pronašle snage za ponovno rođenje“, rekao je Maas, koji je uoči odlaska u Poljsku izrazio „poniznost“ zbog počinjenog u Drugom svjetskom ratu.

On je poziv poljskog kolege Jaceka Czaputowicza da sudjeluje na današnjim i sutrašnjim komemorativnim svečanostima okarakterizirao kao „znak velikog povjerenja“.

Varšavski ustanak, kojeg je 1. kolovoza 1944. pokrenula Poljska domovinska vojska, trajao je do početka listopada iste godine i završio gušenjem pobune. Tom prilikom je život izgubilo preko 200.000 osoba, mahom civila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U znak odmazde nacistički čelnik Adolf Hitler je naredio potpuno uništenje Varšave, koja je kraj Drugog svjetskog rata dočekala sa svega 5 posto prijeratnih građevina, a u gradu u kojem je prije Drugog svjetskog rata živjelo 1,2 milijuna stanovnika, ostalo je tek nekoliko stotina žitelja.

Negativna je i uloga sovjetske Crvene armije, koja se u vrijeme Varšavskog ustanka već nalazila u neposrednoj blizini grada, ali nije uskočila u pomoć pobunjenicima nego je čak sprječavala dostavu pomoći zapadnih saveznika poljskoj vojsci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.