Mađarski Ustavni sud potvrdio da je zakon o kažnjavanju za pomaganje migrantima u skladu s Ustavom

Foto: Fah

Mađarski zakon koji pomaganje izbjeglicama i migrantima proglašava kaznenim djelom ne krši ustav, zaključio je u četvrtak mađarski Ustavni sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Švedska kritizira Orbanov plan povećanja nataliteta kao “nacistički” jer ne uključuje imigrante, a ne usuđuje se suditi ISIL-ovcima koji se vraćaju iz Sirije

No sud je ipak ograničio kažnjiva djela na namjerno i planirano pomaganje ilegalno pristiglim osobama kako bi mogle ostati u zemlji.

>Mađarska će oporezivati organizacije za pomoć migrantima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, pružanje humanitarne pomoći i ublažavanje patnji ljudi i općenito pomoć potrebitima ne može biti kazneno djelo, zaključio je sud.

> Višnja Starešina: Viktor Orban između Schumanove i Soroseve Europe

> Victor Orban o migrantima i Sorosu: Ako netko želi negdje živjeti, mora imati suglasnost te države i njezinih građana!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud je razmotrio zakon na zahtjev Amnesty Internationala. Mađarska vlada taj je zakon donijela u lipnju, proglasivši kažnjivima mnoge aktivnosti koje provode organizacije za pomoć izbjeglicama. To je bio jedan od tzv. “Zaustavite Sorosa” zakona.

> Orban: Soros je na čelu velike mafijaške mreže, financira NVO i krijumčare ljudima

> Jure Vujić: Ima puno licemjera i naivnosti u pro-migracijskim i anti-migracijskim stajalištima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> George Soros u Otvoreno društvo uplatio 18 milijardi dolara, a dio završio i u Hrvatskoj

Venecijanska komisija, koja prati vladavinu prava u Europi, kritizirala je zakon i poručila da ga treba ukinuti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.