Merkel pozvala na zajedničko europsko rješavanje izbjegličke krize i suradnju s Turskom

epa04977987 German Chancellor Angela Merkel sits in the assembly room in the German Bundestag in Berlin, Germany, 15 October 2015. The main topic of the day is the debate on refugee policy in Germany, followed by a vote on the planned asylum law reform. EPA/ BERND VON JUTRCZENKA

Njemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je u četvrtak Europu, predstavljajući u Bundestagu stajališta njemačke vlade o izbjegličkoj krizi, na zajedničke napore u savladavanju izazova koje donosi aktualna migracija te se još jednom zauzela za jačanje suradnje s Turskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi, kao nikada do sada, izravno doživljavamo da u našem globaliziranom svijetu ratovi, sukobi i manjak perspektive, koji nam se čine toliko daleki, sve češće dolaze i do našeg kućnog praga”, rekla je Angela Merkel obraćajući se zastupnicima njemačkog parlamenta kojima je predstavila stajališta njemačke vlade o problemu izbjeglica.

Njemačka kancelarka je istaknula kako je izbjegličku krizu moguće savladati jedino zajedničkim snagama te mjerama na nacionalnoj razini, u što spada i najnoviji zakonski paket o izbjegličkoj i politici azila, koji bi u četvrtak trebao biti izglasan u Bundestagu.

“Izbjeglička kriza Europu postavlja pred povijesnu probu. No Europa može samo zajednički pronaći izlaz iz krize. To je problem koji se može riješiti zajednički na globalnoj i nacionalnoj razini, a njemački paket zakonskih mjera o azilu je jedan od dijelova te strategije”, rekla je Merkel pozivajući zastupnike da podrže ovaj paket mjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nije pretjerivanje ako ovu zadaću shvatimo kao povijesnu kušnju za Europu”, rekla je njemačka kancelarka.

Ona je, uoči današnjeg sastanka na vrhu Europske unije, ukazala na potrebu rješavanja problema “na izvoru” tj. u, građanskim ratom pogođenoj Siriji. Isto tako, ukazala je na potrebu što boljeg povezivanja s Turskom.

“Nama neće poći za rukom izbjegličku struju smanjiti i usmjeriti bez suradnje s Turskom”, rekla je Merkel. Jedna od mjera bi bilo i proglašenja Turske “sigurnom trećom zemljom” u koju bi mogle biti vraćane izbjeglice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona je uputila i kritike na račun nekih dijelova demokršćanske Unije CDU/CSU koji traže zatvaranje njemačkih granica kako bi se zaustavio priljev izbjeglica.

“Ograđivanje i izolacija u 21. stoljeću interneta je iluzija”, poručila je Merkel. Ona je istodobno kritizirala i propusnost vanjskih granica Europske unije.

“Mi moramo doći do zaključka kako kontrola na vanjskim granicama ne funkcionira”, rekla Merkel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona se još jednom založila za pravedniju preraspodjelu izbjeglica po zemljama Europske unije.

Zakonski paket, koji bi danas trebao izglasati Bundestag, istodobno sadrži neka ublažavanja ali i pooštrenja zakona u odnosu na izbjeglice. Današnje usvajanje zakonskog paketa u Bundestagu, zbog demokršćansko-socijaldemokratske većine, slovi kao sigurno, a očekuje se da ga sutra izglasa i gornji dom saveznih pokrajina, Bundesrat.

Ubuduće bi, nakon Srbije, Bosne i Hercegovine i Makedonije, i Kosovo, Albanija i Crna Gora bile proglašene zemljama sigurnog porijekla, što omogućava brže protjerivanje podnositelja zahtjeva za azilom koji dolaze iz ovih zapadnobalkanskih zemalja.

Istodobno se proširuje spektar mjera integracije za one izbjeglice koje imaju izgleda za dulji ili trajni legalni boravak u Njemačkoj pri čemu će njemačka vlada osigurati lokalnim zajednicama dodatna sredstva namijenjena integraciji izbjeglica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Parlamentarna oporba žestoko je kritizirala vladinu politiku prema izbjeglicama.

Predsjednica zastupničkog kluba stranke Ljevica Sahra Wagenknecht predbacila je Angeli Merkel potpuno promašenu državnu politiku zbog nedostatka smještajnih i drugih kapaciteta u zbrinjavanju izbjeglica.

Ona je istodobno upozorila na to da i u Njemačkoj žive mnogi koji se nalaze na rubu egzistencije.

“Tko sam strahuje po vlastitu budućnost rijetko je spreman druge dočekati raširenih ruku”, rekla je Wagenknecht.

No i predstavnik Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) Thomas Oppermann je kritizirao neke zahtjeve demokršćana. On je još jednom odbacio uvođenje tzv. tranzitnih zona na granicama u kojima bi se, kako to želi Unija CDU/CSU, vršila selekcija izbjeglica ovisno o izgledima na stjecanje političkog azila.

“I mi želimo bolju kontrolu granica. Ali nećemo dopustiti pogranične logore za tisuće izbjeglica”, zaključio je Oppermann.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.