Merkel pozvala Nijemce na potporu trgovinskom paktu uoči sastanka G7

Njemačka kancelarka Angela Merkel pokušala je u Njemačkoj potaknuti potporu Transatlanskom trgovinskom i investicijskom partnerstvu (TTIP) uoči summita G7 čija će ona u lipnju biti domaćica, istaknuvši, u intervjuu koji će biti objavljen u subotu, da se nada kako će ono biti finalizirano 2017. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Merkel je izjavila za list Seuddeutsche Zeitung kako je važno da razgovori koji se vode između Europske unije i SAD-a budu okončani prije nego li u siječnju 2017. istekne mandat američkom predsjedniku Baracku Obami. Američki predsjednički izbori trebaju se održati u studenome 2016.

Merkel strahuje da bi, bez sporazuma oko TTIP-a između EU i SAD do početka 2017., moglo doći do “dugog prekida” u razgovorima.

“Za mene je važno da prekoatlanska slobodna trgovina održi korak s pacifičkom regijom”, kazala je Merkel referirajući se na uznapredovale razgovore SAD-a i Azije o sporazumu o slobodnoj trgovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvanaest država, uključujući Japan, Vijetnam, Novi Zeland i Australiju, uključeno je u razgovore o Transpacifičkom partnerstvu (TPP).

TTIP je sporazum o slobodnoj trgovini i ulaganjima o kojem pregovaraju Europska unija i SAD, a cilj mu je, među ostalim, stvoriti bolji pristup američkim proizvodima na europskim tržiština, ojačati veze između dviju regija i povećati njihov gospodarski rast.

Merkel ne ulaže često politički kapital u podupiranje TTIP-a kod kuće, no otpor tom partnerstvu je neuobičajeno jak u Njemačkoj, unatoč tome što će od njega velike koristi imati izvozno orijentiran industrijski sektor u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sjedinjene Države su jedan od naših najznačajnijih trgovinskih partnera”, kazala je Merkel u intervjuu. “Posebice za naše izvozno orijentirano gospodarstvo, Sjedinjene Države su najveće tržište izvan EU, mnogo veće nego čak i Kina”, rekla je njemačka kancelarka.

Zbog toga je “u interes naših poslova i našeg prosperiteta da ohrabrimo trgovinu sa Sjedinjenim Državama i ne predamo ga konkurentima iz drugih regija”, rekla je Merkel misleći na Aziju.

Ona je priznala da postoji strahovanje o kojem govore oponenti TTIP-a u Njemačkoj: “Postoji zabrinutost oko toga hoće li se zadržati naši socijalni i ekološki standardi”. No, prema njezinim riječima, neke potrošačke i ekološke skupine manje su zainteresirane za potvrdu tih standarda i njihovo jačanje kroz TTIP, što je po njezinoj ocjeni, pogrešan pristup.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skupina G7, industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta, koja uključuje Francusku, Njemačku, Italiju, Veliku Britaniju, Japan, SAD i Kanadu, svake se godine sastaje kako bi raspravila pitanja od zajedničkog interesa, uključujući gospodarska pitanja. Njemačka trenutno predsjeda rotirajućim predsjedništvom ove skupine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.