Nevjerojatna izborna pobjeda britanskih konzervativaca

epa04738400 British Prime Minister and Conservative party leader David Cameron delivers a statement to the nation at Number 10 Downing Street in London, Britain, 08 May 2015. Cameron hailed the 'sweetest victory' of his political career in the general elections, with the win giving the Conservatives around 330 seats and a clear mandate for another five years in office. EPA/WILL OLIVER

Konzervativna stranka britanskog premijera Davida Camerona ubilježila je nevjerojatnu izbornu pobjedu na parlamentarnim izborima održanim u četvrtak, bacivši u vjetar predizborne ankete koje su predviđale najneizvjesnije izbore u nekoliko desetljeća i ostavivši svoje glavne političke protivnike, Laburističku stranku, ponižene i u šoku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto da se u “podijeljenom” parlamentu, kako su najavljivale sve prognose, s predsjednikom laburista Edom Milibandon “cjenka” oko svake bitnije odluke, Cameron će u petogodišnjema mandatu imati priliku pokazati koliko je snažan političar jer će, zahvaljujući 331 zastupniku, od ukupno 650 koliko ih sjedi u parlamentu, samostalno odlučivati o svemu.

Novi/stari premijer već je pohodio Buckinghamsku palaču, gdje je od kraljice Elizabete prihvatio novi mandat za sastav prve većinske torijevske vlade od iznenađujuće pobjede Johna Majora 1992.

Cameronu je očito uspjela predizborna strategija u kojoj je glasačima govorio kako je zemlju izveo iz gospodarske krize i učinio je najbrže rastućim gospodarstvom među razvijenim državama, a očito nisu odmogla ni stalna upozorenja da će Milliband financijski obogaljiti zemlju jer će škotskim nacionalistima dati ključeve engleske riznice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vođa laburista u kampanji je isticao da gospodarski oporavak ide na ruku samo bogatima, dok većini stanovništva standard nastavlja padati, ali se nije uspio približiti radničkoj klasi niti uvjeriti javnost da je kadar voditi peto najsnažnije svjetsko gospodarstvo. Nazvao je Camerona kako bi priznao poraz i potom dao ostavku na položaj predsjednika stranke.

Uz 331 konzervativnog zastupnika, u parlamentu će sjediti 232 laburista i osam članova Liberalnih demokrata, stranke lijevog centra koja je dosad bila u vladajućoj koaliciji s torijevcima, a na prvim je izborima potučena do nogu, jer je u odnosu na prošli saziv izgubila čak 49 zastupničkih mjesta. Potpuno suprotan rezultat ostvarili su škotski nacionalisti, čijih će šest dosadašnjih zastupnika u Westminsterskoj palači sad zamijeniti čak 50 zastupnika više, jer je ta stranka osvojila 56 od mogućih 59 mjesta u Škotskoj.

Svoje je pristalice duboko razočarala i protueuropska, populistička Stranka nezavisnosti Ujedinjenog Kraljevstva (UKIP) osvajanjem tek jednog zastupničkog mandata, što je nagnalo njezinog predsjednika Nigela Faragea da napusti položaj predsjednika stranke, po uzoru na Millibanda i Nicka Clegga koji nakon užasnih izbornih rezultata također više nije na čelu Liberalnih demokrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No pobjeda konzervativaca, pa i ovako uvjerljiva, ne jamči političku budućnost bez potresa jer se, s obzirom na Cameronovo obećanje da će raspisati referendum, ne zna hoće li Velika Britanija ostati u Europskoj uniji, a ni hoće li uopće ostati cjelovita država nakon što su škotski nacionalisti ostvarili najuvjerljiviju pobjedu ikada, ne ostavivši političkim suparnicima doslovno ni mrvice.

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker čestitao je Cameronu na izbornoj pobjedi, a glasnogovornik Komisije rekao je da će EK sve britanske prijedloge razmotriti “na pristojan, prijateljski i objektivan način”. Cameron je još 2013. najavio da će, dobije li novi mandat, pregovarati s Europskom unijom o poboljšanju uvjeta za Veliku Britaniju, a u slučaju da ne uspije, raspisati referendum na kojem će Britanci odlučiti žele li ili ne i dalje biti dio Unije.

Veliki će problem, koji će Cameronu vjerojatno prvi početi zadavati glavobolje, biti škotski nacionalisti u parlamentu. Uvijek dosad je većina škotskih zastupnika dolazila iz tradicionalnih britanskih stranaka, ponajprije laburista, pa se “škotski problem” rješavao tako da su dobivali važna ministarska mjesta u vladi. No, za škotske nacionaliste, koji zagovaraju neovisnost Škotske od Ujedinjenog Kraljevstva i koji su na prošlogodišnjem referendumu na tu temu tijesno izgubili, u njoj neće niti mjesta, što će biti temelj za moguće ponovno raspisivanje referenduma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cameron je odmah po objavi rezultata izbora poslao pomirljivu poruku prema Škotskoj, najavivši dodatnu decentralizaciju i prebacivanje još većih ovlasti na škotsku vladu, no problem će mu biti desno krilo u vlastitoj stranci koje zahtijeva da se nikome, pa ni Škotima, ne daju prava na uštrb Engleske i da bi, ako išta, središnju vlast u Londonu trebalo dodatno učvrstiti. Pripadnici tog pobunjenog desnog krila također traže da Cameron u pregovorima s EU iznese maksimalističke zahtjeve, što će mu dodatno otežati ionako složene pregovore, u kojima će Unija, kako je več najavila, čvrsto braniti sadašnje stanje stvari, jer bi se davanjem ustupaka Britancima, urušila cijela konstrukcija te organizacije.

Ispred novog/starog britanskog premijera tako je noć u kojoj ga čeka veliko veselje, ali već od sutrašnjeg jutra mogu početi glavobolje koje neće biti posljedica možda koje slavljeničke čašice viška.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.