Novi detalji Perkovićeva iskaza: njegovu nagodbu s Njemačkom spriječila hrvatska policija?

Foto: fah

Što su Josip Perković i Vinko Sindičić rekli njemačkim istražiteljima, već smo  izvještavali 20. travnja 2015. godine kada smo pisali o svjedočenju istražne sutkinje njemačkog Saveznog vrhovnog suda Njemačke Dr. Yvonne Ott, koja je 25. siječnja 2014. godine saslušala Josipa Perkovića nakon predaje po europskom uhidbenom nalogu i odredila mu pritvor, ali i 10. veljače 2014. godine saslušala Vinka Sindičića kao svjedoka. Prema pisanju Jutarnjeg.hr, Josip Perković se htio nagoditi s njemačkim tužiteljstvom, no to je prekinuto kada je došao pod nadzor hrvatske policije, novi su detalji iskaza Josipa Perkovića, koji je objavio Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sutkinja Ott bila je prva koja je ispitala Perkovića dan nakon njegova izručenja na Saveznom sudu u Karlsruheu. Osim toga, 15-ak dana kasnije ispitala je i jednog od ključnih svjedoka optužbe u ovom predmetu, nekadašnjeg Perkovićeva “ratnog druga”, osuđivanog Udbinog ubojicu Vinka Sindičića.

Istražna sutkinja ukratko je iznijela sadržaj iskaza Josipa Perkovića i Vinka Sindičića pred Saveznim vrhovnim sudom Njemačke, kod čega se ograničila striktno na sadržaj zapisnika obaju ispitivanja.

S obzirom na to da na ovoj raspravi nije bilo nikoga od predstavnika medija, javnost je ostala uskraćena i za sadržaje njihovih iskaza koje je sutkinja dijelom sama prepričavala, a dijelom su pročitani , a sad neke od njih donosi Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Perković tražio zatvor u Münchenu kako bi bio sigurniji

Kako prenosi jutarnji.hr Perković je tražio da ga, u slučaju da ga odluče zadržati u istražnom zatvoru, ne odvode u zatvor u Nürnbergu, već da ga ostave u zatvoru Stadelheim u Münchenu. Zatražio je to, kako je rekao sutkinji, u prvom redu zbog lakšeg ostvarivanja kontakata s odvjetnicima i članovima obitelji, ali je dodao i da bi u Münchenu bio sigurniji u slučaju da “kooperira”. Je li Perković stvarno razmišljao o suradnji s Nijemcima ili je to “nabacio” iz taktičkih razloga, može se tek nagađati, piše Jutarnji.

Razgovarao o dobrovoljnoj predaji i nagodbi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što je posebno zanimljivo, Perković je tom prilikom govorio i o određenim događanjima koja su prethodila njegovu izručenju, a koja su navodno uključivala dobrovoljnu predaju, ali i ponudu da se nagodi.

Potvrdivši da je znao da ga njemačko pravosuđe traži zbog ovog kaznenog djela još od 2005. godine, naglasio je da je mogao sto puta pobjeći i negdje se sakriti da je to htio. No, nije imao potrebu ni bježati niti iz drugih razloga napuštati Hrvatsku, koju, rekao je, nije napuštao od 1994. godine. Do ulaska Hrvatske u Europsku uniju od izručenja ga je štitio Ustav, a onda je 2013. razmišljao o tome da sam ode u Njemačku. Međutim, već je tada, kako je rekao, bio “pod paskom” hrvatske policije i nije želio riskirati da ga uhite ako pokuša prijeći hrvatsku granicu.

Ispričao je kako je, dok je od Božića 2013. do izručenja 24. siječnja 2014. bio pod policijskim nadzorom, pokušavao olakšati posao policiji javljajući im se svakodnevno više puta, a pritom su i oni svakoga dana dolazili na njegovu kućnu adresu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kontakti s njemačkim istražiteljima

Najprije je govorio o susretu koji se dogodio 21. studenog 2013. godine, ustvrdivši da im je tada pristupila jedna osoba iz Hrvatske, kao posrednik prema Bavarskom pokrajinskom kriminalističkom uredu (BLKA). No, rekao je da tada nije bilo govora ni o kakvom “dealu”, već da je samo prezentirana pravna problematika i sve moguće opcije koje je zakon omogućavao. Pritom nije davao nikakva obećanja, istaknuo je Perković.

Perković je u iskazu potvrdio da je pred Staru godinu dobio e-mail od BLKA-a u kojemu se govorilo, kako je shvatio, da zbog određenih radnji koje je poduzela hrvatska policija više ne dolazi u obzir njegov dobrovoljnu dolazak u Njemačku.

Perković je, nadalje, ispričao kako je preko jednog poznanika prije Božića 2013. doznao da Bože Vukušić, inače svjedok optužbe u ovom postupku, ima za njega neku poruku. Poručio mu je kako bi bilo dobro da netko kome Perković vjeruje kontaktira njemačko tužiteljstvo. Perković nije imao ništa protiv te je angažirao prijatelja koji dobro govori njemački da u njegovo ime ode u Njemačku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj se prijatelj sastao s dvojicom tužitelja, a prema onome što mu je s tog susreta prezentirao po povratku u Hrvatsku, Perković je zaključio da bi imalo smisla nastaviti tu komunikaciju. Radilo se o tome, nastavio je Perković, da je mogao biti sklopljen “deal” ako bi bio spreman doći u Njemačku. Konkretno, ako bi došao i “nešto” ispričao, mogao bi računati s određenom kaznom.

Perković je rekao da su pregovori prestali jer je već pred Božić hrvatska policija nad njim postavila nadzor.

Sindičićev iskaz ozbiljno tereti Perkovića

Podsjećamo, u iskazu danom pred istražnom sutkinjom Saveznog vrhovnog suda Njemačke, Vinko Sindičić je u cijelosti ponovio sve svoje dotadašnje izjave koje ozbiljno terete Perkovića.

Ovdje valja podsjetiti da je Vinko Sindičić ovaj svoj iskaz dao pred istražnom sutkinjom nakon mnogih nagađanja i špekulacija o značenju njegove izjave o povlačenju svjedočenja protiv Perkovića, dane pred talijanskim javnim bilježnikom i kojom je Perkovićev odvjetnik Nobilo mahao tijekom postupka po europskom uhidbenom nalogu u Hrvatskoj.

Za spornu izjavu o povlačenju svjedočenja protiv Perkovića, koju je potpisao pred talijanskim javnim bilježnikom, a koju je Perkovićev odvjetnik koristio, Vinko Sindičić je kazao da je to učinio pod pritiskom.

Dr. Ott ispričala je da je Sindičić svjedočio kako se na njega vršio pritisak od strane Nobila i Perkovića, da promijeni iskaz koji tereti Perkovića i kako se zbog toga protiv njega u Hrvatskoj vodi proces o lažnom iskazu. Sve to je koordinirano iz Zagreba od strane Mladena Bajića, kazao je Sindičić.

Najpoznatiji Udbin ubojica u Hrvatskoj uhićen zbog krađe pegle?

Zanimljivo je da je Sindičić početkom 2012. bio uhićen prilikom ulaska u Hrvatsku, kako piše tiskano izdanje Jutarnjeg lista. Prema Sindičićevim riječima, tada je uhićen zbog optužbe da je provalio u svoju kuću, koju je prepustio svojim prijateljima, te je iz nje ukrao – peglu!

Perković mu je tada preko sestre poručivao da neće više izaći na slobodu ako ne bude slušao njegove upute.

Sindičić mu je obećao da će dati izjavu pred sudom kako je lažno svjedočio u slučaju Krunoslava Pratesa no, nije imao namjeru to učiniti. Uspio je pobjeći u Italiju odakle je s Perkovićem nastavio kontaktirati preko svoje prijateljice Marije Rodriquenz, ali su se također često čuli telefonom.

Sindičić je snimio 47 razgovora s Perkovićem

Sindičić je istaknuo kako je snimio čak 47 njihovih razgovora vođenih uglavnom 2013. godine. Krajem te godine Sindičić je u Nobilov ured poslao spornu izjavu u kojoj povlači svoj iskaz dan njemačkom sudu, ali u istoj spominje i dva druga dokumenta, “prethodnu izjavu” i “završnu izjavu”, koje im nije poslao, već ih je stavio na sigurno. U njima objašnjava okolnosti povlačenja svjedočkog iskaza i pojašnjava ulogu Perkovića i Nobila u toj priči.

Sindičić je nakon toga pokazao interes za ulazak u program zaštite svjedoka u Njemačkoj, piše Jutarnji, jer se počeo ozbiljno brinuti za svoju sigurnost.

Danas nastavak svjedočenja Vice Vukojevića

Vice Vukojević, nekadašnji sudac Ustavnog suda, koji je započeo  25. ožujka pred Višim zemaljskim sudom u Münchenu svoje svjedočenje o saborskoj Komisiji za utvrđivanje žrtava rata i poraća, te o pritiscima i blaćenjima kojima je u Hrvatskoj bio izložen, nastavlja danas i sutra svoje svjedočenje u kojem će, očekuje se, govoriti o svojim spoznajama vezanim uz ubojstvo Stjepana Đurekovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.