Pristaše referenduma u Kataloniji napreduju

Katalonija je u petak načinila još jedan korak na putu prema organiziranju referenduma o neovisnosti protiv volje Madrida, osnivajući izborno povjerenstvo za njegovo praćenje, što bi Španjolsku moglo gurnuti u institucijsku krizu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Katalonski predsjednik Artur Mas potpisao je u četvrtak navečer uredbu, pod pritiskom lijevog krila koalicije stranaka koje zagovaraju taj referendum da se ide dalje usprkos “obustavi” koju je naredio ustavni sud koji zapravo ne dopušta glasovanje dok se ne očituje o njegovoj ustavnosti.

No u vezi s njezinim stupanjem na snagu vlada nesigurnost a svaki novi korak mogao bi Kataloniju gurnuti u nezakonitost i potaknuti institucijsku krizu kakva nije viđena od smrti diktatora Francisca Franca 1975.

Čini se da se Mas tijekom tjedna odlučio za umjerenost pa je prekinuo službenu kampanju za referendum kako ne bi izazivao sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No u petak je uredba ipak objavljena u službenom listu Generalitata, katalonske vlade, kao da je Mas tako htio umiriti svoje saveznike s kojima se u petak treba sastati kako bi se dogovorili o zajedničkom stajalištu.

Od početka tjedna bile su vidljive napetosti između četiriju stranaka sklonih referendumu, među kojima neke, poput Esquerra Republicana de Catalunya (ERC), zagovaraju “građanski neposluh”. Tisuće ljudi je još u utorak sudjelovalo na skupovima potpore referendumu.

No 600 km istočno od Barcelone, u Madridu, pomisao na referendum, makar i konzultativan, odlučno se odbija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Katalonska vlada i Narodna stranka (konzervativna stranka na vlasti) osporit će nezakonitu uredbu Artura Masa”, objavila je svom računu na Twitteru Alicia Camacho, predsjednica stranke na tom području.

Po njezinim riječima, referendum je “kolektivna obmana katalonskog društva. Kataloncima se ne može oduzeti pravo da budu Katalonci i ujedno Španjolci i Europljani”, rekla je dan ranije vraćajući se stajalištu Madrida da o sudbini te pokrajine moraju odlučivati svi Španjolci: “Ne možemo 47 milijuna Španjolaca oduzeti pravo da odlučuju o sadašnjosti i o budućnosti naše velike nacije”.

U međuvremenu se glavni tajnik Socijalističke stranke (PSOE) Pedro Sanchez, sklon ustavnoj reformi, i dalje postavlja za arbitra ne protiveći se otvoreno vladi, ali osudivši na Twitteru njezinu “pasivnost (…) koja potiče pokret za neovisnost”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konzervativna vlada Mariana Rajoyja treba tijekom dana reagirati nakon sjednice vlade na kojoj će glavna tema biti Katalonija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.