Slovenski parlament vladi preporučio uvođenje poreza na digitalne usluge

Foto: Fah

Odbor za financije slovenskog parlamenta u četvrtak je obvezao vladu da izradi prijedlog zakona o porezu na digitalne usluge, kako bi zakon mogao biti usvojen iduće godine, kada bi se taj porez počeo naplaćivati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog je u postupak podnijela stranka Ljevica (L), a od 12 članova odbora protiv je glasovao samo jedan.

Predsjednik Ljevice Luka Mesec izjavio je da Slovenija uvođenjem poreza na digitalne usluge treba slijediti primjer Španjolske, Francuske, Njemačke i nekih drugih članica EU-a koje se na to pripremaju ili su porez za velike globalne digitalne kompanije već uvele, te da takva poduzeća zemljama u Europskoj uniji, u kojima ostvaruju veliku dobit, plaćaju samo 0,6 posto poreza jer posluju preko poreznih oaza.
Suzdržan u pogledu prijedloga bio je tijekom rasprave zastupnik oporbene Slovenske demokratske starnke (SDS), rekavši da nije jasno tko bi porez na digitalne usluge zapravo plaćao te da će se porez na kraju prebaciti na potrošače, odnosno korisnike digitalnih usluga kroz njihovu povećanu cijenu.
Europska komisija je početkom ove godine predložila porezni paket za digitalnu ekonomiju, čiji je cilj da su postupno izjednače uvjeti oporezivanja digitalnih i nedigitalnih, odnosno tradicionalnih poduzeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.