Slovenski parlament proglasio novi praznik – Dan suverenosti

Izmjenom zakona o državnim praznicima slovenski je parlament u ponedjeljak odlučio da će se 25. listopada ubuduće slaviti kao Praznik suverenosti, odnosno radni spomen-dan, čime će se obilježavati 25. listopada 1991. godine, kada je slovenski teritorij napustila zadnja postrojba nekadašnje JNA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za takav prijedlog stranke premijera Mire Cerara glasovalo je 70 zastupnika, a četvorica su bila protiv. Velikom većinom glasova odbijen je prijedlog oporbene Udružene ljevice (ZL) da neradnim danom nakon dvije godine, kada je to ukinuto zbog štednje i povećanja produktivnosti, opet postane 2. siječnja, drugi dan nove godine.

Najviše praznika vezano uz osamostaljivanje od bivše SFRJ

Slovenija sada ima 12 državnih praznika koji su i neradni dani, te desetak praznika koji su samo spomen-dani u sjećanje na različite povijesne događaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše je praznika povezano s osamostaljivanjem od bivše SFRJ. Uz danas proglašeni dan suverenosti, tu su još i Dan državnosti 25. lipnja i Dan samostalnosti i jedinstva 26. prosinca. Oba su neradni dani, a prvim se obilježava parlamentarna deklaracija o nezavisnosti i početak 10-dnevnog rata s JNA, dok drugi komemorira proglašenje rezultata referenduma kad su se Slovenci 1990. odlučili za samostalnost.

Uz to, kao državni praznici, ali samo kao spomen-dani, slave se datumi proglašenja primorskih krajeva i Prekmurja matičnoj državi, te različiti datumi rođenja ili smrti pojedinih ličnosti iz povijesti i kulture slovenskog naroda. Slovenija je jedna od rijetkih država u EU koja je praznik rada 1. svibnja slavi dva neradna dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.