Sud EU: I nakon smrti pravo na plaćeni neiskorišteni godišnji odmor

Smrt i porez dugo su bile dvije neizbježnosti u životu, no odsad se na taj popis, zahvaljujući odredbama Europske unije, može dodati i obavezno korištenje godišnjeg odmora – za života ili nakon njega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaposlenik u EU-u smrću ne gubi pravo na plaćene praznike, a njegovi nasljednici mogu ih smatrati ostavštinom, odredio je u četvrtak Europski sud pravde.

Sud je u četvrtak donio presudu koja se odnosi na njemačkog zaposlenika u tvrtki K+K preminulog 2010. Naime, njegova je supruga od tvrtke u kojoj je radio zatražila da joj isplati novčanu protuvrijednost za 140,5 dana plaćenoga godišnjeg odmora koje nije iskoristio za života. U spomenutoj je tvrtki bio zaposlen više od 12 godina, no u određenom razdoblju zbog teže bolesti nije bio u stanju raditi.

Sud sa sjedištem u Luxembourgu donio je odluku prema kojoj zemlje članice EU-a ne mogu poništiti pravo na plaćeni godišnji odmor ili kompenzaciju u novcu u slučaju smrti zaposlenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravo na plaćeni godišnji odmor iznimno je važno načelo socijalnog zakona. Zaposlenikova smrt ne smije retroaktivno rezultirati potpunim gubitkom prava na plaćeni godišnji odmor”, stoji u priopćenju suda.

U skladu sa zakonom EU-a radnici imaju pravo na najmanje četiri tjedna plaćenoga godišnjeg odmora godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.