U Sloveniji mali interes za otpis dugova, do sada samo 700 molbi

U prvih mjesec dana otkako se u Sloveniji primjenjuje zakon o otpisu dugova najsiromašnijima molbe da im se oproste dugovanja kako bi mogli početi s novim startom u životu podnijelo je nešto više od 700 građana, objavilo je slovensko ministarstvo za rad i socijalnu politiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon je u parlamentu prihvaćen prije tri mjeseca bez ijednog glasa protiv, ali je odbijen prijedlog oporbene Udružene ljevice (ZL) da oprost dugova zahvati više prezaduženih te da se spriječe deložacije građana nad kojima banke provode ovrhe.

Molbe za otpis dugova primaju se još dva mjeseca, a na tu mjeru socijalne solidarnosti imaju pravo oni koji su u prvoj polovici ove godine primali socijalnu pomoć ili zaštitni dodatak, ratni veterani bez primanja te velike obitelji s mnogo djece.

Program otpisa dugova najsiromašnijima vlada premijera Mire Cerara prethodno je dogovorila s petinom općina u državi, s velikim brojem tvrtki u državnom vlasništvu i nekim privatnim tvrtkama, različitim komunalnim poduzećima i teleoperaterima, ali i s Novom Ljuubljanskom bankom (NLB) koja će ugroženima otpisivati svote do najviše tisuću eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci o do sada pristiglim molbama govore da je interes za otpis dugova manji nego što se računalo prilikom usvajanja zakona, jer je vlada tada navodila da bi na tu mjeru moglo imati pravo oko 100.000 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.