Više od 500.000 migranata i izbjeglica stiglo u Grčku

epa04923377 Refugees and migrants wait in the port of Mytilini, Lesvos island, to board a ferry to Piraeus, Greece, 10 September 2015. Some 3,000 refugees disembark daily onto the island, coming from the Turkish coastline. Most of the refugees want to continue their journey to countries of north and central Europe. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Prijeđen je prag od 500.000 migranata i izbjeglica pristiglih u Grčku, naveo je u utorak ured UN-ova visokog povjerenika za izbjeglice u Ženevi, na briefingu u UN-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ponedjeljak je dolaskom oko 8000 osoba na otoke u Egejskom moru prijeđen prag i sada ima 502.500 ljudi, rekla je glasnogovornica UNHCR-a Melissa Fleming.

Ukupno je u Europu preko Sredozemnog mora došlo više od 643.000 osoba, dodala je.

Zbog tih masovnih dolazaka u Grčku, izbjeglice i migranti “očajnički žele brzo nastaviti put jer strahuju da će preostale granice koje moraju prijeći biti zatvorene”, rekla je Fleming.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U utorak ujutro još je 27.500 osoba na grčkim otocima čekalo dokumente da nastave put prema kontinentu.

Glasnogovornica HCR-a, drži da je jedan od najvećih izazova humanitarne agencije da pokuša uvjeriti izbjeglice i migrante da će i u drugim zemljama osim Njemačke, Austrije ili Švedske biti primljeni. U te tri zemlje želi stići najveći broj.

Jedan visoki dužnosnik grčke policije kazao je u utorak da se broj dolazaka radikalno počeo povećavati pa ih u posljednja 24 sata ima oko 8000, od kojih oko 5000 preko otoka Lesbos.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornica HCR-a u Ženevi je rekla da izbjeglice nisu migranti. To su osobe koje su prisiljene napustiti zemlju jer im je život u opasnosti, prema definiciji međunarodnog prava.

“Sirijci, Iračani i Eritrejci nedvojbeno su izbjeglice”, rekla je. Ona je dodala da žali što termine migranti i izbjeglice mediji ponekad koriste kao sinonime, što nije slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.