HGK: Snažniji rast neto plaće u prosincu

Foto: fah

Prema prvim rezultatima Državnog zavoda za statistiku prosječna je mjesečna neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama, isplaćena za prosinac prošle godine, iznosila 5.716 kuna što je 1,5% više nego za studeni i 2,9% više nego za prosinac 2013. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S obzirom na deflacijska kretanja realan je rast neto plaće bio još izraženiji: 2,4% na mjesečnoj i 3,4% na godišnjoj razini. Istodobno je prosječna mjesečna bruto plaća iznosila 8.067 kuna s nižim rastom u odnosu na neto plaću (nominalno 0,3% na mjesečnoj i 0,8% na godišnjoj razini)”, ističu iz Hrvatske gospodarske komore.

“Plaća za prosinac prošle godine isplaćena je u siječnju ove godine, pa su se u tom slučaju primijenile izmjene odredbi poreza na dohodak kojima je, zbog povećanog neoporezivog dijela plaće i izmjene poreznih razreda, omogućen porast neto plaće za većinu zaposlenih. Zbog toga je došlo do izraženijeg porasta neto plaće u odnosu na bruto plaću, a istodobno je i prosječan udio neto plaće u bruto plaći povećan na 70,9% (1,5 postotnih bodova više nego u prosincu 2013. godine)”, pojasnili su rekavši kako je cijelu prošlu godinu obilježavao vrlo blagi trend rasta nominalnih plaća, pa je praktički riječ o njihovoj stagnaciji.

“Naime, prosječna je mjesečna bruto plaća po zaposlenom u 2014. godini iznosila 7.954 kune, što je 15 kuna više nego u 2013. godini, a istodobno je prosječna neto plaća iznosila 5.534 kune, što je 19 kuna više nego 2013. godine. Ipak, s obzirom da su prošle godine potrošačke cijene zabilježile pad i to za 0,2%, realne su plaće porasle za oko 0,5%. Riječ je o prvom realnom rastu bruto plaća od 2008. godine, a neto plaća od 2009. godine. Unatoč tom blagom rastu u prošloj godini, realne su plaće još uvijek oko 5% niže u odnosu na razinu iz 2008. godine”, ocijenili su te dodali: “U odnosu na nama slične zemlje, Hrvatska se s bruto plaćom od 1.052 eura i neto plaćom od 746 eura u prosincu prošle godine i nadalje nalazila pri samom vrhu. Pritom je prosječna mjesečna bruto plaća viša od tisuću eura isplaćena u Sloveniji (1.569 eura), Hrvatskoj te po prvi put u Poljskoj (1.037 eura) i to kao rezultanta visokoga rasta plaća u prosincu u toj zemlji (9,7% na mjesečnoj, a 4,7% na godišnjoj razini). Istodobno je bruto plaća u Mađarskoj iznosila 818 eura, u Crnoj Gori 734 eura, u Srbiji 566 eura, a u Bugarskoj 442 eura”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kako se u nas ove godine ne očekuju bitni pomaci na tržištu rada niti znatniji odmak od gospodarske stagnacije tako će izostati i mogućnost promjene tendencije u kretanju bruto plaća. Ipak, povoljnija kretanja očekuju se u slučaju razine i dinamike neto plaća s obzirom na promjene u oporezivanju dohotka koje su stupile na snagu početkom ove godine. Očekujemo da će to dati blagi pozitivni doprinos kretanju osobne potrošnje, a time i ukupnim naporima usmjerenim na izlazak zemlje iz dugogodišnje krize”, napomenuli su iz HGK.

„Prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama isplaćena za prosinac prošle godine iznosila je 5.716 kuna, što je 1,5% više nego za studeni i 2,9% više nego za prosinac 2013. godine. Takvom rastu ponajprije su doprinijele izmjene odredbi poreza na dohodak koje se odnose na povećanje neoporezivog dijela plaće i promjene poreznih razreda. Očekujemo da će to dati blagi pozitivni doprinos kretanju osobne potrošnje tijekom godine, ali kako se ne očekuju bitni pomaci na tržištu rada u okolnostima gospodarske stagnacije, izostat će i mogućnost promjene tendencije u kretanju bruto plaća“, zaključio je direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Zvonimir Savić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.