HSS: Problem tečaja švicarskog franka zahtijeva snažne i odlučne mjere ekonomske politike

“Odluka središnje banke Švicarske Konfederacije o prestanku intervencija kojima se održavao dosadašnji tečaj franka u odnosu na euro, rezultirala je naglim rastom tečaja te valute prema euru, pa tako i hrvatskoj kuni. Time su ponovo pogođeni građani koji imaju ugovorene kredite s hrvatskim bankama u švicarskim francima”, istaknuli su iz HSS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Većina ovih kredita, više od 80 posto, ugovorena je s namjenom financiranja kupovine stanova i drugih nekretnina. Prosječna kamatna stopa kod ovih kredita, u visini od 4,62 posto, je značajno niža od kredita u kunama i eurima. Međutim, rizici promjena vrijednosti ove valute u odnosu na euro i druge glavne valute su povijesno vrlo visoki i povezani s ekonomskim krizama i ciklusima.

Pojava ovih kredita na hrvatskom financijskom tržištu nije međutim bila praćena odgovarajućim propisima zaštite potrošača / kreditoprimaca od ovih rizika”, napominju iz HSS-a te dodaju: “Budući da se radi o oko 55.000 ugovorenih kredita, odnosno toliko hrvatskih građana koji su nakon najnovijeg vala aprecijacija franka dovedeni do dužničke krize i ruba osobnog stečaja, ovaj problem zahtijeva snažne i odlučne mjere ekonomske politike”.

“Imajući u vidu snažnu povezanost kune s eurom i očekivano fiksiranje tečaja kune i eura prije ulaska u eurozonu, kao obveze Republike Hrvatske preuzete kod pristupanja u punopravno članstvo EU, rješenje krize kredita u švicarskim francima se mora pronaći u slijedećim mjerama vladine ekonomske politike: donošenje zakona kojim bi se zabranilo ugovaranje kredita denominiranih u drugim valutama osim hrvatskim kunama i eurima; uvođenje zakonske obveze konverzije svih kredita koji su ugovoreni u drugim valutama u kredite u eurima i kunama po uvjetima koji su važili u trenutku sklapanja ugovora za kredite denominirane u kunama i eurima (kreditoprimici bi izabrali vrstu kredita) i troškovi konverzije bi se morali raspodijeliti između Vlade i komercijalnih banaka”, zaključili su iz HSS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.