Tolušić najavio mjere pomoći mljekarima

Foto: Fah

Premijer Andrej Plenković sastao se prijepodne s predstavnicima proizvođača mlijeka. Razgovarali su o stanju u sektoru proizvodnje i prerade mlijeka, te planiranim potezima Vlade koji bi trebali zaštititi proizvođače. Nakon sastanka premijer nije sudjelovao na konferenciji za novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić rekao je da Vlada uvodi niz mjera koje bi trebale pomoći mljekarima. U planu je sastanak s trgovačkim lancima i otkupljivačima s kojima će se razgovarati o otkupnoj cijeni mlijeka. Posebnu pozornost posvetit će dampinškim cijenama.

Vlada brine o mliječnom sektoru, koji je, na žalost, zadnjih desetak godina devastiran, kazao je Tolušić nakon sastanka u Banskim dvorima. Dodao je da i dalje smatra kako u sektoru mljekarstva i stočarstva ima budućnosti. Ali treba proći još neko vrijeme da sve mjere koje poduzimamo i provodimo stupe na djelo i budu čvrsti oslonac mliječnom sektoru, istaknuo je.

Tolušić kaže da je situacija u mliječnom sektoru iznimno kompleksna i teška, možda najteža od svih poljoprivrednih sektora te kako Vlada može pomoći kratkoročnim i dugoročnim mjerama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavio je kako bi se u vrlo kratkom roku trebao održati sastanak premijera Plenkovića i Ministarstva poljoprivrede s trgovačkim lancima i otkupljivačima kako bi se i s njima raspravila problematika u sektoru. Istaknuo je da proizvođače najviše muči niska otkupna cijena mlijeka, koja je niža od prosječne cijene na razini EU te je najavio da će se ubuduće strože kontrolirati problematika dampinških cijena.

Također, kroz Program ruralnog razvoja će se pomoći sektoru stočarstva i mljekarstva primjerice kroz financiranje nabave živih životinja te financiranje izgradnje mini mljekara, za što će se napraviti poseban program odnosno natječaj. On bi trebao biti objavljen do kraja godine, a kroz njega bi se financirala izgradnja od 10 do 15 mini mljekara.

Proizvođač mlijeka Davor Adžić nakon sastanka izjavio je da mu je drago da je Vlada prepoznala problem u mliječnom sektoru te da ih je uz resornog ministra primio i premijer. Ne očekujemo ništa nerealno. Ne možemo očekivati od Vlade da nam ona odredi cijenu mlijeka jer znamo što je tržište. Ne možemo očekivati od Vlade da zabrani kupovanje mlijeka iz zemalja u okruženju koje su dio EU, ali možemo određenim sugestijama doći do rješenja za naše probleme, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proizvođači traže, kako je rekao, da visina potpore bude na dogovorenoj razini te da im se omogući reprogram kredita putem Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR).

Predsjednik proizvođačke organizacije (PO) “Mliječni put Hrvatske” Mario Rengel ukazao je na problem pada proizvođača mlijeka. Prije desetak godina bilo je 64 tisuće OPG-ova koji su proizvodili mlijeko, a danas ih je 6 tisuća, naveo je. Dodao je i kako im je najbitnija cijena mlijeka “jer ne možemo nešto proizvoditi ako su nam ulazni troškovi puno veći od prodajne cijene”. Nada se kako će se u što kraćem vremenu naći rješenje kako bi se pomoglo sektoru.

Na novinarski upit što je s mogućim prosvjednima koje su najavljivali, Rengel je kazao kako nisu još definirali da neće biti prosvjeda i da će sačekati neko kratko vrijeme da vide hoće li krenuti nešto na bolje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tolušić prije sastanka: Cijena mlijeka u EU primarni je problem proizvođača mlijeka

Prije sastanka Tolušić je kazao da je cijena mlijeka u cijeloj Europskoj uniji, pa tako i u Hrvatskoj, niska i da to predstavlja primarni problem domaćih proizvođača mlijeka.

Na pitanje novinara pred Banskim dvorima očekuje li prosvjede mljekara ako se na postigne nekakav dogovor, Tolušić je kazao kako ova Vlada nastoji riješiti probleme poljoprivrednika. Ova Vlada i ovaj premijer, za razliku od onih prijašnjih vlada, pogotovo socijaldemokratskih, sluša svoje poljoprivrednike, mljekare, i sluša njihove probleme. Ne tuče ih i ne pušta policiju na njih, kao što su to činili neki prije nekoliko godina, kazao je Tolušić.

Dodao je kako je u proteklih deset mjeseci Vlada donijela niz zakonskih i podzakonskih akata koji pomažu mljekarskom sektoru. Nažalost, otkupna cijena mlijeka je još uvijek niska na razini Europske unije, pa tako i u Hrvatskoj i to primarno muči naše proizvođače, kazao je Tolušić, dodajući kako se nada da će današnji sastanak uroditi plodom, da se na još neke načine pomogne mljekarima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proizvođačka organizacija “Mliječni put” zatražila je sredinom kolovoza prijem kod premijera kako bi ga upozorila na neizdrživu situaciju u sektoru proizvodnje mlijeka te kako bi pokušali zajednički naći rješenje, jer će, kako su tada kazali, u suprotnom biti prisiljeni organizirati prosvjede i sa stokom izići na ulice Zagreba, pred trgovačke lance i mljekare.

Situacija u sektoru proizvodnje mlijeka više je neizdrživa. Već duže vremensko razdoblje proizvođači mlijeka suočeni su s neizdrživo niskom otkupnom cijenom koja je znatno manja od cijene koštanja proizvodnje iste, kazali su tada čelnici “Mliječnog puta Hrvatske”. Iznijeli su i podatke da se 2005. godine 65.000 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG) bavilo proizvodnjom mlijeka, a sada je to svedeno na svega 6.000 proizvođača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.